Od II kw. 2012 CPI blisko celu - projekcja
...
11.07.2011 | aktual.: 11.07.2011 10:08
11.07. Warszawa (PAP) - Najnowsza projekcja inflacji zakłada, że od II kwartału 2012 roku inflacja zejdzie w pobliże celu 2,5 proc.
"Dynamika CPI w 2011 r. będzie istotnie wyższa niż w roku ubiegłym. Przyczyną wzrostu inflacji są czynniki podażowe, wpływające na wysoki wzrost cen żywności i energii oraz zmiana stawek VAT od początku stycznia 2011 r. Od II kw. 2012 r. inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do wysokości celu inflacyjnego" - napisano w raporcie.
"Stopę inflacji w średnim i długim horyzoncie projekcji zwiększać będą rosnące koszty pracy, natomiast ograniczony popyt wewnętrzny oraz obniżająca się dynamika cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych będą czynnikami zmniejszającymi wzrost cen konsumenta" - dodano.
Przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale (1,5 proc.-3,5 proc.) rośnie z 17 proc. w 2011 r. do 69 proc. w 2012 r., a następnie obniża się do 60 proc. w ostatnim roku projekcji.
Z projekcji wynika, że w 2011 r. na obniżenie prognozowanej dynamiki PKB złożył się mniejszy wkład zapasów do wzrostu, przy wyższym wkładzie spożycia indywidualnego.
"Zmiana pomiędzy projekcjami wynika przede wszystkim z wpływu danych, które ukazały się po zamknięciu projekcji marcowej. Wstępny szacunek GUS dla IV kw. ub.r. (oraz jego późniejsze rewizje) wskazują na bardzo wysoki wkład zmian zapasów do wzrostu w tym kwartale (2,3 pkt. proc.), co może oznaczać, że proces odbudowy zapasów zakończy się szybciej niż oczekiwano w poprzedniej rundzie prognostycznej. Od projekcji marcowej napłynęły też dane wskazujące na prawdopodobny wyższy od oczekiwań wzrost popytu konsumpcyjnego w 2011 r. (korzystne dane w I kw. br. dla spożycia indywidualnego i funduszu płac)" - napisano.
W krótkim horyzoncie projekcji ceny konsumenta rosną szybciej niż w projekcji marcowej, na co składa się istotnie silniejszy wzrost krajowych cen żywności i cen energii, będący w dużym stopniu efektem wyższych, niż zakładano w poprzedniej projekcji, cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych.
"W latach 2012-2013, pomimo stabilizacji cen surowców na wyższym poziomie niż prognozowano w marcu, silniejszy ujemny efekt bazy powoduje, że inflacja krajowych cen energii i żywności kształtuje się poniżej wartości z poprzedniej projekcji. Ponadto wzrost cen konsumenta (w tym także inflację bazową) ogranicza słabszy popyt wewnętrzny oraz, obniżający ceny importu, mocniejszy kurs złotego, związany z wyższą ścieżką stóp procentowych. Czynnikiem zwiększającym stopę inflacji pomiędzy marcową a lipcową rundą prognostyczną jest natomiast wyższa dynamika jednostkowych kosztów pracy, będąca efektem niższej prognozy aktywności zawodowej ludności (a zatem i niższej stopy bezrobocia)
" - napisano w raporcie. (PAP)
map/ asa/