Trwa ładowanie...
dehl4ox

Od piątku handel akcjami Techmeksu będzie wznowiony

28.10. Warszawa (PAP) - Od piątku handel akcjami Techmeksu zostanie wznowiony do czasu uprawomocnienia się decyzji KNF o wykluczeniu spółki z obrotu na rynku regulowanym GPW. Jeśli...

dehl4ox
dehl4ox

28.10. Warszawa (PAP) - Od piątku handel akcjami Techmeksu zostanie wznowiony do czasu uprawomocnienia się decyzji KNF o wykluczeniu spółki z obrotu na rynku regulowanym GPW. Jeśli spółka zacznie wykonywać obowiązki informacyjne, to decyzja KNF może być cofnięta - poinformował PAP Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

"Dzisiaj notowania są zawieszone, by inwestorzy mieli czas na zapoznanie się z komunikatem. Od jutra notowania na nowo ruszają" - powiedział PAP Dajnowicz.

W czwartek notowania akcjami Techmeksu zostały zawieszone. Komisja Nadzoru Finansowego ukarała spółkę wykluczeniem z obrotu na rynku regulowanym na okres 12 miesięcy z powodu niewykonywania obowiązków informacyjnych. Wykluczenie papierów wartościowych z obrotu następuje po upływie 30 dni od dnia, w którym decyzja Komisji stanie się ewentualnie ostateczna.

Decyzja Komisji podjęta w pierwszej instancji nie jest ostateczna - spółce przysługuje prawo do złożenia do KNF, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

dehl4ox

"Jeśli spółka nie odwoła się, to po 14 dniach nasza decyzja robi się ostateczna i po 30 dniach spółka zostanie wykluczona z obrotu na 12 miesięcy. Jeśli spółka się odwoła, poprawi i zacznie wykonywać obowiązki informacyjne, to KNF może zmienić decyzję" - powiedział Dajnowicz.

Dodał, że gdyby w drugiej instancji decyzja została utrzymana, stałaby się ona ostateczna w dniu doręczenia spółce decyzji Komisji podjętej w drugiej instancji.

Techmex, będący spółką w upadłości, nie opublikował raportów kwartalnych za czwarty kwartał 2009 roku i za pierwszy kwartał 2010 roku, raportu za pierwsze półrocze 2010 roku oraz raportu rocznego za 2009 rok.

KNF nałożyła też na Techmex karę pieniężną w wysokości 50 tys. za nieprzekazanie do publicznej wiadomości informacji poufnej o złożeniu przez syndyka masy upadłościowej zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa i powiadomieniu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w związku z brakiem prawdziwości i rzetelności danych finansowych zawartych w sprawozdaniach finansowych opublikowanych przez spółkę przed ogłoszeniem jej upadłości, polegającym w szczególności na kilkukrotnym zawyżeniu wyniku finansowego wskazanego w sprawozdaniu finansowym sporządzonym przez zarząd spółki na dzień 30 września 2009 r.

dehl4ox

"Akcjonariusze Techmexu zostali pozbawieni kluczowych informacji o spółce. Czasowe i na razie nieprawomocne wykluczenie spółki z giełdy powinno stanowić dla niej +żółte światło+. Jeśli spółka zacznie prawidłowo wykonywać obowiązki informacyjne, to w drugiej instancji Komisja może zmienić swoją decyzję. Kara ma również charakter prewencyjny - czasowe wykluczenie z giełdy Techmexu jest sygnałem, że ewentualni naśladowcy zawsze spotkają się ze stanowczą reakcją nadzoru. Nie można dopuścić do tego, aby podobne działania stały się standardem na polskim rynku kapitałowym. Akcjonariusze Techmexu są także akcjonariuszami innych spółek giełdowych. Decyzja KNF pośrednio chroni ich interesy w innych spółkach, bo pokazuje, że nie wolno tak traktować inwestorów" - powiedział PAP Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. (PAP)

pel/ asa/

dehl4ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dehl4ox