Trwa ładowanie...

Od piątku można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2013 r.

Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2013 r. Przyjmują je biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale wniosek można także przesłać przez internet. Rolnicy z tego tytułu dostaną ok. 3,5 mld euro.

Od piątku można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2013 r.Źródło: AFP
d1omeaz
d1omeaz

W tym roku nie ma zmian w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich. Jednocześnie z tymi płatnościami można ubiegać się o przyznanie dopłaty z tytułu gospodarowania na niekorzystnych terenach (tzw. ONW) i rolnośrodowiskowych za 2013 r. W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy mogą wnioskować o dopłaty produkcji niektórych roślin (np. zbóż), chmielu, do trwałych użytków zielonych (tzw. płatności zwierzęcej), do tytoniu, uprawy ziemniaka skrobiowego oraz do wsparcia specjalnego: dopłaty do uprawy roślin motylkowych i strączkowych czy do hodowli krów i owiec. Mogą też wnioskować o tzw. płatności cukrowe - dla producentów buraków - oraz dopłat do produkcji pomidorów i owoców miękkich.

Rolnik powinien złożyć wniosek do 15 maja 2013 r. Jeżeli nie zdąży w tym terminie, może go dostarczyć do 10 czerwca, jednak w takim przypadku za każdy dzień spóźnienia potrącone zostanie 1 proc. dopłaty. Rolnik, który wypełni wniosek nieprawidłowo, może go poprawić bez sankcji finansowych do 31 maja.

Jak co roku, Agencja wysyłała do każdego z rolników, którzy korzystali z dopłat w ubiegłym roku, tzw. wnioski spersonalizowane, które są wypełnione przez Agencję na podstawie posiadanych informacji. Jeżeli w gospodarstwie nic się nie zmieniło, rolnik musi jedynie wniosek podpisać, wypełnić załączniki graficzne dotyczące upraw na użytkowanych rolniczo działkach i dostarczyć go do Agencji.

ARiMR przypomniana, że wniosków nie trzeba składać do Agencji w formie papierowej. Można je przekazać przez internet. Aby uzyskać taką możliwość, trzeba wcześniej wystąpić do właściwego biura powiatowego ARiMR o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej Agencji. Osoba, która ma już dostęp do systemu teleinformatycznego ARiMR może również dokonywać zmian w rejestrze zwierząt gospodarskich. Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR nadawany jest bezterminowo.

d1omeaz

Agencja podkreśla, że dużą zaletą wypełniania elektronicznego wniosku jest to, że system podpowie od razu, gdzie mogły zostać popełnione błędy. Ponadto można skorzystać z czytelnej, graficznej instrukcji. Rolnicy, którzy już w ubiegłym roku złożyli e-wniosek, w tym roku dostaną go także w formie elektronicznej.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2012 r. złożyło ok. 1,36 miliona rolników, a spośród nich ok. 115 tys. ubiega się dodatkowo o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych. Od rozpoczęcia realizacji ( od 3 grudnia u.br.) do 14 marca 2013 r. Agencja wypłaciła 10,1 mld zł, otrzymało je ponad 1,1 mln rolników.

Agencja zapewnia, że jest przygotowana do realizacji nawet 300 tys. wypłat dziennie, jednak tempo realizacji dopłat bezpośrednich zależy od wielkości środków i tempa ich przekazywania ARiMR przez Ministerstwo Finansów.

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz