Trwa ładowanie...

Od poniedziałku kupisz kartę do telefonu tylko jeśli podasz dane

Od dziś kupując telefoniczną kartę prepaid, trzeba podać swoje dane. W życie weszła część przepisów ustawy antyterrorystycznej. Posiadacze niezarejestrowanych kart mają nieco ponad 5 miesięcy na przekazanie danych swoim operatorom.

Share
Od poniedziałku kupisz kartę do telefonu tylko jeśli podasz dane
Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d3migmw

Przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Paweł Kucharczyk wylicza, jakie dane musimy podać, kupując tak zwaną przedpłaconą kartę telefoniczną.

- Zgodnie z przepisami, abonent ma obowiązek podać imię i nazwisko i numer PESEL, jeśli dotyczy to użytkownika prywatnego. Jeśli jest to cudzoziemiec, to tutaj potrzebny jest numer paszportu lub karty pobytu - mówi Kucharczyk.

Ci, którzy kupili takie karty wcześniej, powinni je zarejestrować do końca stycznia przyszłego roku.

d3migmw

- Udajemy się do salonu, tam dokonujemy rejestracji, podajemy swoje dane i operator jest w stanie nas zweryfikować. Możemy takiej rejestracji dokonać na odległość, na przykład za pośrednictwem strony internetowej operatora. Jednak musimy pamiętać, że operator musi potwierdzić te dane - dodaje przedstawiciel UKE.

Gdy kartę będzie kupowała firma, jej przedstawiciel musi podać między innymi NIP oraz REGON. Obowiązek rejestracji kart wprowadziła ustawa antyterrorystyczna. Sejm uchwalił ją na początku czerwca. Regulacja weszła w życie 2 lipca.

Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w ubiegłym roku w Polsce działało ponad 65 milionów kart SIM, z czego ponad połowa to karty prepaid. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że w Polsce jest ponad 20 milionów takich kart.

d3migmw

Podziel się opinią

Share
d3migmw
d3migmw