Trwa ładowanie...
d2wvgdh
15-06-2015 15:00

Od poniedziałku można handlować gwarancjami pochodzenia z OZE

Od poniedziałku można handlować gwarancjami pochodzenia z OZE. Dzięki nim odbiorca będzie miał pewność, że część energii jaką zużywa została wyprodukowana w OZE. Choć gwarancje mają charakter prestiżowy inicjatorzy pomysłu liczą, że będą cieszyły się popularnością.

d2wvgdh
d2wvgdh

Handel gwarancjami pochodzenia energii z odnawialnych źródeł na rynku polskim będzie realizowany w ramach Programu Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii, którego inicjatorem jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Jak powiedziała PAP Domino Głowacka z PSEW, producent zielonej energii, który wystąpi o gwarancję pochodzenia i ją uzyska będzie mógł ją sprzedać za pośrednictwem strony internetowej. Kupujący gwarancję będzie mógł ją wykorzystać w ramach wykazania swych działań z zakresu zrównoważonego rozwoju - z jednej strony zmniejszenia tzw. śladu węglowego oraz wsparcia polskich źródeł odnawialnych.

"Gwarancje dają firmom unikalną możliwość wymiernego i precyzyjnego zaprezentowania zabiegów dotyczących ochrony środowiska w Polsce. Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii będzie oferował możliwość kupienia gwarancji z wybranego przez siebie źródła oraz regionu Polski. Przedsiębiorcy czy gminy będą więc mogli wspierać wytwórców OZE na przykład w rejonie swojej aktywności czy zamieszkania" - dodała.

Gwarancja pochodzenia to dokument poświadczający końcowemu odbiorcy, że dana ilość zakupionej przez niego energii pochodzi z OZE. O wydanie tych gwarancji producenci zielonej energii mogą ubiegać się w Urzędzie Regulacji Energetyki. Choć gwarancje nie są papierem wartościowym, można nimi handlować. Według PSEW zainteresowane nimi będą firmy i instytucje, które będą się chciały wykazać, iż konsumowana przez nie energia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu znajdą się w towarzystwie takich firm jak IKEA, Deutsche Bahn czy Google, który zapowiedział ostatnio, że w ciągu najbliższych 5 lat chce w całości przełączyć się na prąd ze słońca. Gwarancje od polskich producentów zielonej energii mogą kupować firmy zagraniczne.

d2wvgdh

PSEW wylicza, że średnia cena gwarancji pochodzenia na rynku polskim, którą ukształtuje popyt i podaż, wyniesie 1,5 zł/MWh.

Gwarancje pochodzenia, czyli mechanizm wsparcia dla producentów energii z OZE zostały wprowadzone do polskiego prawa - zgodnie z unijną dyrektywą - przez tzw. mały trójpak, czyli nowelizację prawa energetycznego z 2013 r. Są one zapisane również w obowiązującej ustawie o OZE.

Do unijnego prawa mechanizm gwarancji pochodzenia wprowadzony został ponad 10 lat temu i korzystają z niego zarówno sami producenci zielonej energii, jak i firmy i instytucje, które kupując określoną ilość gwarancji poprawiają swój wizerunek.

Jak podaje specjalistyczny portal gramwzielone pl. w 2011 roku najwięcej gwarancji pochodzenia zakupiły podmioty ze Szwecji (ok. 57,6 mln), Norwegii (34 mln), Belgii (28,2 mln), Niemiec (27,3 mln) i Holandii (23,2 mln). W tym samym roku najwięcej gwarancji pochodzenia sprzedały firmy z Norwegii (ponad 90,3 mln), Szwecji (8,2 mln), Finlandii (7,2 mln), Holandii (6,7 mln), Włoch (5,5 mln). Wśród technologii OZE, dla których w tym samym roku wydano gwarancje pochodzenia, dominowała energetyka wodna (118,6 mln, czyli 90-procentowy udział w rynku), wiatrowa (8,3 mln, czyli 6 proc.) oraz biomasowa (4,9 mln, 4 proc.).

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh