Trwa ładowanie...
d1ee2h1

Od stycznia firmy mogą zwalniać niepełnosprawnych

Na dwa miesiące przed wejściem w życie nowych zasad udzielania pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych 9 tys. firm, które zatrudniają ponad 200 tys. takich pracowników nie wie, jak ubiegać się o wsparcie ani jaka będzie jego ostateczna wysokość - alarmuje "Gazeta Prawna".
Share
Od stycznia firmy mogą zwalniać niepełnosprawnych
Źródło: Jupiterimages
d1ee2h1

Projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji, który ma wdrożyć nowe zasady wsparcia wynikające z unijnych przepisów, nie zajął się jeszcze Sejm. A dopiero po jego uchwaleniu resort pracy może przedstawić szczegółowe procedury ubiegania się o pomoc.

W związku z tym organizacje pracodawców zatrudniające niepełnosprawnych nie wykluczają, że zaskarżą nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentują, że nie będą mieć czasu, aby się z nimi zapoznać i je wdrożyć.

Nawet jeśli ustawa wejdzie w życie przed styczniem, zatrudnienie niepełnosprawnych może być zagrożone, bo projekt zakłada, że pomoc publiczna dla pracodawców zmniejszy się o 900 mln zł rocznie. Nowa formuła pomocy będzie też zniechęcać zakłady pracy chronionej do zatrudniania osób o znacznej niepełnosprawności - ocenia dziennik.

d1ee2h1

Podziel się opinią

Share
d1ee2h1
d1ee2h1