Od stycznia nie zniknie NFZ. Będzie okres przejściowy
Mimo zapowiedzi od stycznia nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia. Resort zdrowia pracuje nad zmianami i planuje okres przejściowy.
19.05.2017 10:19
Przez rok Narodowy Fundusz Zdrowia będzie w stanie likwidacji, takie rozwiązanie jest brane pod uwagę - wyjaśnił w rozmowie z IAR minister Konstanty Radziwiłł. "Jednym z rozpatrywanych pomysłów jest postawienie NFZ w stan likwidacji, co nie oznacza jego dezintegracji od 1. stycznia 2018. Prawdopodobnie przez rok fundusz funkcjonowałby - w likwidacji - jednocześnie przekazując swoje kompetencje administracji państwowej i kontynuując swoje zadania w stosunku do całego systemu służby zdrowia"- dodał minister.
W opinii Konstantego Radziwiłła zmiany mają służyć przede wszystkim wprowadzeniu powszechnego dostępu Polaków do służby zdrowia. "Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia - to rzecz wtórna" - dodał.
Istotą zmian jest upowszechnienie dostępu do publicznego systemu służby zdrowia, który dzisiaj nie jest gwarantowany wszystkim, co jest wprost niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra każdy obywatel powinien mieć równe prawo dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a dzisiaj po prostu tak nie jest. Minister Radziwiłł dodał, że celem reformy jest odejście od systemu ubezpieczeniowego na rzecz finansowania opieki zdrowotnej z budżetu państwa.
Resort podkreślał w styczniu, że "wraz z likwidacją NFZ, od 2018 r. rozpocznie się proces zwiększania nakładów na służbę zdrowia. Celem jest osiągnięcie przeznaczania 6 proc. PKB na zdrowie".
Od stycznia 2018 r. będzie działać nowy Urząd Zdrowia Publicznego, który "wzmocni i zintegruje działanie kilku obecnie działających instytucji". Z kolei od początku roku 2017 świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej są bezpłatne dla każdego, również dla nieubezpieczonych.
oprac. Anna Frankowska