Odbudowa Pałacu Saskiego. W sierpniu ruszą prace wykopaliskowe
- Wierzę, że odbudujemy Pałac Saski. To naprawdę będzie jedna z najpiękniejszych przestrzeni w Warszawie - powiedział w rozmowie z piątkowym "Super Expressem" Jan Kowalski, prezes spółki "Pałac Saski". Poinformował, że na przełomie sierpnia i września rozpoczną się prace wykopaliskowe.
29.04.2022 09:05
Kowalski z rozmowa z "SE" podkreślił, że będzie to "budynek otwarty na ogród Saski i zamykający architekturę placu".
- Zrewitalizowana kamienica od strony ul. Mazowieckiej pomaga wyobrazić sobie, jak to ma wyglądać w całości. Udało nam się stworzyć świetny, doświadczony zespół. Za pion inwestycyjny odpowiada prezes Robert Bernisz, który przez wiele lat jako kanclerz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku był odpowiedzialny za koordynację procesów inwestycyjno-remontowych uczelni. Jesteśmy nastawieni do tego projektu z dużym entuzjazmem i przekonani, że inwestycja zakończy się sukcesem - podkreślił.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Odnosząc się do tego, że już 14 lat temu odbyło się podpisanie z Budimeksem umowy na odbudowę Pałacu Saskiego, obecnie jesteśmy w punkcie wyjścia, a nawet bardziej do tyłu, bo dziś jeszcze umowy z wykonawcami nie ma, powiedział: - Nie. Jesteśmy dużo dalej i mamy dużo więcej. Mamy specjalną ustawę, która zabezpiecza finansowanie, gwarantuje ciągłość inwestycji i określa przeznaczenie odbudowanych budynków. W 2008 r. tych gwarancji nie było.
Podziemny korytarz i multimedialna ścieżka
Przekazał, że "cała inwestycja skalkulowana jest na 2,5 mld zł". - Ostateczny koszt poznamy oczywiście po wyłonieniu generalnego wykonawcy - zaznaczył Kowalski.
Na pytanie, co konkretnie znajdzie się we wnętrzach Pałacu Bruehla i Pałacu Saskiego, odpowiedział: - Chcemy, by było to miejsce wystaw, warsztatów, spotkań i opowieści o ludziach z tym miejscem związanych. Otwarta instytucja kultury skupiająca różne formy prezentacji sztuki i historii. Do współtworzenia oferty kulturalnej zaproszone zostały instytucje kultury - Biuro Programu "Niepodległa", Muzeum Historii Polski, galeria Zachęta, Instytut Fryderyka Chopina i Muzeum Narodowe.
Jaki jest klucz doboru tych placówek?
- Pałac Saski to 300 lat historii Polski i Warszawy. To Chopin, Piłsudski, "Enigma", a nawet - taka ciekawostka - pierwsza winda w Warszawie! Chcemy część tej historii - z ważnymi momentami i ważnymi postaciami związanymi z tym gmachem - pokazać we współpracy z zaproszonymi instytucjami. Będzie to opowieść o młodym Chopinie mieszkającym w pałacu, o funkcjonującym tu Biurze Szyfrów i złamaniu Enigmy.
Prezes spółki "Pałac Saski" pytany przez "SE" o harmonogram prac poinformował, że w tym roku na pl. Piłsudskiego wykonano już badania georadarem i tomografem ziemnym.
- Na przełomie sierpnia i września rozpoczniemy prace wykopaliskowe. Wcześniej ze względu na okres lęgowy ptaków nie możemy tego zrobić. Docelowo planujemy odtworzyć istniejący pod pl. Piłsudskiego podziemny korytarz i stworzyć tam multimedialną ścieżkę edukacyjną podobną do tej pod Sukiennicami w Krakowie. Co ciekawe, pod pałacem Bruehla nigdy nie prowadzono badań archeologicznych, spodziewamy się więc odkryć pod ziemią jakieś niespodzianki" - powiedział Kowalski.
Nie zaczęli odbudowy, już kupują samochody
Wokół odbudowy Pałacu Saskiego jest wiele kontrowersji. Spółka powołana do tego celu jeszcze nie ruszyła, ale już przystąpiła do rządowego przetargu na samochody. Dość powiedzieć, że owe samochody niespecjalnie nadają się do prac budowlanych. Chyba że istotne znaczenie w przewozie mają podgrzewane fotele.
Pałac Saski, bo tak nazywa się spółka celowa, przystąpił do rządowego przetargu na samochody. Dla siebie potrzebuje czterech:
- auta hatchback, silnik benzynowy, moc 120 KM, na wyposażeniu m.in. podgrzewane fotele,
- auta SUV z silnikiem benzynowym, moc 150 KM, na wyposażeniu czujniki parkowania i asystent martwego pola,
- hatchback z silnikiem elektrycznym o mocy 140 KM z asystentem martwego pola,
- 5-drzwiowy samochód z napędem elektrycznym o mocy 150 KM.
Dodatkowo w zamówieniu sprecyzowano, że auta mają mieć przyciemnione szyby i kamery 360 stopni.