Trwa ładowanie...
d3g3n24

"Oddajcie nam emerytury". Apel wdów do rządu

Wdowy mają dość i apelują o zmianę przepisów, skarżą się na nierówne traktowanie. Chodzi o rentę rodzinną - ta dyskryminuje Polki, które całe życie były aktywne zawodowo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wdowy, które były aktywne zawodowo, mają dość. Domagają się emerytur przy rencie rodzinnej
Wdowy, które były aktywne zawodowo, mają dość. Domagają się emerytur przy rencie rodzinnej (East News)
d3g3n24

Polka, która przez całe życie pracowała, po śmierci męża może dostać rentę rodzinną równą takiej, którą otrzyma kobieta, która w pracy nie spędziła ani jednego dnia, a do tego straci emeryturę, na którą przez lata płaciła składki. Jak informuje "Fakt", wdowy mają dość takiego traktowania i apelują do rządu o zmianę przepisów.

Czytaj też: Wybory 2019. Seniorzy żądają emerytury bez podatku

Rentę rodzinną z ZUS pobiera obecnie 1,2 mln osób, najczęściej są to kobiety, którym wypłaca się świadczenie po śmierci mężów. Jedną z beneficjentek takich "wdowich rent" jest pani Irena Sosna z Siemianowic Śląskich. Jak mówi "Faktowi", pracowała przez 30 lat i nigdy nie była ciężarem dla państwa. Pracowała m.in. w katowickim hotelu Monopol, później wraz z mężem otworzyli sklep i prowadzili go aż do emerytury.

d3g3n24

- Dostawałam z ZUS 1,8 tys. zł emerytury, mąż - 2,3 tys. zł. Kiedy żył nie narzekaliśmy na brak pieniędzy - mówi pani Irena. Problemy finansowe zaczęły się, gdy zmarł w marcu tego roku. Pani Irena zdecydowała się przejść na rentę rodzinną. - Rozumiem, że kobiety, które nie wypracowały emerytury zyskują, ale dlaczego Polki, które przez całe życie pracowały i płaciły uczciwie składki są okradane przez państwo? - pyta retorycznie.

Czytaj także: 500+ dla emerytów, kiedy będą pieniądze? Harmonogram

Rządzący politycy tak często podnoszą, że Polska musi zbliżyć się poziomem życia do Zachodu. Dla przykładu w Niemczech, we Włoszech czy Czechach wdowa może dostać nawet 50 proc. świadczenia po mężu, nie tracąc własnej emerytury. W Polsce przechodząc na rentę rodzinną, o własnej emeryturze musi zapomnieć.

Obejrzyj: Rewolucja w emeryturach. "Polacy się zawiedli, mierzymy się z tym"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g3n24

Podziel się opinią

Share
d3g3n24
d3g3n24