Trwa ładowanie...
d1xvgcm

Odmrażanie gospodarki ożywiło konsumpcję. Wydatki Polaków wracają do stanu sprzed pandemii

Wydatki przeciętnego gospodarstwa domowego w drugim tygodniu czerwca były wyższe o 3,5 proc. w porównaniu do przeciętnej wartości tygodniowej z lutego - wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska. To efekt czwartego etapu odmrażania gospodarki, który umożliwił działalność większości branż.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wydatki Polaków wracają do stanu sprzed pandemii koronawirusa (zdj. ilustracyjne).
Wydatki Polaków wracają do stanu sprzed pandemii koronawirusa (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)
d1xvgcm

Z raportu ekspertów Credit Agricole, do którego dotarł branżowy portal Wiadomoscihandlowe.pl, wynika, że "odmrożenie" jeszcze szybciej odczuły galerie i supermarkety. W ich przypadku już pod koniec maja wartość transakcji przekroczyła poziomy notowane przed koronawirusowym kryzysem.

Jak podkreśla portal, dopiero w drugim tygodniu czerwca można było zaobserwować wyraźne ożywienie aktywności konsumpcyjnej. Wzrosty transakcji zaobserwowano w galeriach handlowych (m.in. w zakresie zakupów odzieży i obuwia, sprzęt RTV i AGD), wydatki związane z hotelarstwem i gastronomią oraz w przypadku zakupów w supermarketach.

Szczególne odbicie widać w przypadku wydatków klientów na hotele i restauracje. Te pierwsze były niższe od wyników lutowych o ok. 2 proc., te drugie - wyższe o ok. 7,7 proc. Przy tych danych trzeba jednak pamiętać, że ma to związek z tzw. długim weekendem (święto Bożego Ciała wypadało w czwartek).

d1xvgcm

Zobacz też: Polacy stworzyli rewolucyjny test na koronawirusa. Czekają na kontakt od resortu

Wiadomoscihandlowe.pl zauważają, że jeżeli porównać wyniki hotelarstwa w 2019 i w 2020 roku, to w br. wydatki były niższe o ok. 31,3 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Odbicia nie widać natomiast w kategorii "rozrywka", która obejmuje m.in. teatry, kina, siłownie itp. Wydatki klientów Credit Agricole w tym przypadku były niższe aż o ok. 61 proc. niż jeszcze w lutym.

d1xvgcm

Czytaj też: Drożyzna nad morzem? Czytelnicy udowadniają, że można zjeść obiad bez wydawania połowy pensji

Analitycy oceniają, że wydatki Polaków będą się stopniowo zwiększać. W ich ocenie wydatki na konsumpcje w drugiej połowie 2020 roku będą niższe, niż w tym samym okresie przed rokiem.

Raport analityków Credit Agricole został utworzony w oparciu o dane dot. płatności klientów indywidualnych banku. Dzięki nim eksperci mogli wyodrębnić poszczególne wydatki i ustalić, ile konsumenci płacili za poszczególne towary i usługi.

Sprawdź: Podwarszawskie gminy rywalizują o najwyższą frekwencję w wyborach. Zwycięzca zgarnie 50 tys. zł

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xvgcm

Podziel się opinią

Share
d1xvgcm
d1xvgcm