Trwa ładowanie...

Odnaleziony Matejko wart 3 mln zł trafi na aukcję

Obrazy Jana Matejki pojawiają się na rynku raz na kilka lat. W czwartek licytacja "Zabicia Wapowskiego" - wycenianego na 3 mln zł dzieła, które przez prawie 100 lat uchodziło za zaginione.

Odnaleziony Matejko wart 3 mln zł trafi na aukcjęŹródło: DESAUnicum
dm2ziud
dm2ziud

"Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki ostatni raz przed zaginięciem było pokazywane w 1883 roku na Wawelu.
- Słuch o obrazie zaginął w połowie lat 30. XX wieku. Mimo zabiegów organizatorów nie udało się pozyskać płótna na wielką wystawę monograficzną Matejki w Warszawie w 1938 roku. Obraz odnalazł się w atmosferze sensacji dopiero w 2012 roku w Ameryce Południowej. Po powrocie do Polski eksponowany był na Wawelu, a już 8 czerwca zostanie wystawiony na licytacji - mówi Agata Szkup, dyrektor Departamentu Sprzedaży DESA Unicum.

Cena wywoławcza obrazu to 2,3 mln zł.

Dziełu Matejki na aukcji towarzyszyć będzie obraz Jacka Malczewskiego, "Na jednej strunie" z 1905 roku. Cena wywoławcza: 100 tys. zł.

DESAUnicum
Źródło: DESAUnicum

- Ciekawą propozycją jest również "Jeździec wschodni" Aleksandra Orłowskiego, którego obrazy znajdują się dziś przede wszystkim w kolekcjach muzealnych w Rosji i w Polsce. W ofercie znajdą się także obrazy m.in. Władysława Ślewińskiego, Tadeusza Makowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Eugeniusza Zaka. Wszystkie prace będzie można zobaczyć do 8 czerwca podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny - zachęca Agata Szkup.

dm2ziud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm2ziud