Trwa ładowanie...
d13ea0c
Dom Maklerski BZ WBK

Odpoczywamy

Spektakularne wzrosty, jakie oglądaliśmy na wczorajszej sesji na giełdach europejskich, były także kontynuowane na parkietach amerykańskich. Dobre nastroje przeniosły się także do Azji. Na giełdach europejskich początek dzisiejszej sesji to jednak zasłużony odpoczynek po wczorajszych dokonaniach.
Share
d13ea0c

Spektakularne wzrosty, jakie oglądaliśmy na wczorajszej sesji na giełdach europejskich, były także kontynuowane na parkietach amerykańskich. Dobre nastroje przeniosły się także do Azji. Na giełdach europejskich początek dzisiejszej sesji to jednak zasłużony odpoczynek po wczorajszych dokonaniach.

Podobnie zachowywał się również indeks naszych największych spółek, który rozpoczął dzień poniżej wczorajszego zamknięcia. Pierwsze minuty to pogłębienie spadku i w najgorszym momencie WIG20 tracił prawie 28 punktów. Jeszcze przed godziną 10.00 byki przystąpiły do kontrataku, ale nie udało się im zniwelować całych wcześniejszych strat. Nie byliśmy dziś świadkami pasjonującej sesji. Inwestorzy trochę przestraszyli się skali wczorajszych wzrostów, a dane, które dziś poznaliśmy, też za bardzo nie zachęcały do dalszych szaleństw. Końcówka sesji w Warszawie wyglądała dość słabo i po chwilowym podejściu w górę po lepszym od prognoz odczycie indeksu ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych, który poznaliśmy o godzinie 16.00, ruszyliśmy na południe, zbliżając się do minimów dzisiejszej sesji.

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco poniżej 0,74 miliarda złotych, wzrost zanotowało 130 spółek, spadało 186. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-1,01%), mWIG40 wzrósł o +0,54%, a sWIG80 spadł o -0,24%. Najlepiej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki: mediowe, gorzej prezentowały się spółki deweloperskie, energetyczne i telekomunikacyjne. Najlepiej wśród spółek z indeksu WIG20 zachowywały się dzisiaj: TVN (+1,94%), który kończy dzień na poziomie 10 złotych, Kernel (+0,92%), któremu pomagała rekomendacja „kupuj” wydana przez analityków Millenium DM, PZU (+0,44%), Asseco Poland (+0,28%) i Lotos (+0,60%). To były jedyne wśród 20 największych spółek, które znalazły się na poziomie wyższym niż na zakończenie wczorajszego dnia. Najwięcej traciły natomiast: Pekao (-2,39%), PGE (-2,53%), PGNiG (-3,64%) oraz Bogdanka (-1,88%).
Na szerokim rynku wzrostami wyróżniały się dzisiaj akcje KOV-u. Spółka z grupy Kulczyk Oil Ventures – Neconde Energy Limited sfinalizowała nabycie 45% udziałów w koncesji wydobywczej w Nigerii za 585 milionów dolarów. Dobrze poradziły sobie również: Sobieski, CEDC, Point Group, Asbis, Krezus i CCI. Ostatnie bardzo mocne wzrosty równie mocno korygowały dzisiaj: Atlantis, Mostostal Export, FON i Elkop. Nie zaliczą sesji do udanych również akcjonariusze spółek: Oponeo.pl, Silvano, Vistula i Polnord.

d13ea0c

Pomoc dla rynków akcji przyszła wczoraj z banków centralnych. Teraz czas na polityczne decyzje. Osobiście tego się boję, widząc dotychczasową niemoc europejskich polityków. Bez tego nie ma co liczyć na wzrosty w końcówce roku. Jeśli jakimś cudem uda się podjąć decyzje, które dadzą nadzieję na rozwiązanie problemów w Europie, to moglibyśmy być świadkami sporego rajdu już w grudniu. Na indeksie naszych największych spółek rysuje się coś na kształt głowy z ramionami, ale żeby potwierdzić tę formację, potrzebujemy przebicia poziomu 2450 punktów.

To nie jest niewykonalne, a gdyby się udało, to przestrzeń do wzrostów jest naprawdę duża. Ale to może tylko takie złudzenie. Moim zdaniem po raz kolejny góra urodzi mysz i po szczycie przywódców Unii Europejskiej w końcu przyszłego tygodnia tak jak dziś obawy pozostaną, bo dostaniemy tylko nieudaną protezę, a nie lekarstwo na prawdziwe dolegliwości. Obym się mylił, bo to najwyższy czas na naprawdę poważne decyzje.

Piotr Trzciński

DM BZ WBK

d13ea0c

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d13ea0c

Podziel się opinią

Share
d13ea0c
d13ea0c