Odpolitycznienie spółek skarbu państwa to mit

Polski Holding Nieruchomości (PHN) pokazuje, że obiecywane przez Aleksandra Grada odpolitycznienie spółek skarbu państwa to mit. Państwowego giganta z 230 mln zł gotówki opanowali ludzie związani z PO i resortem skarbu - stwierdza "Puls Biznesu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odpolitycznienie spółek skarbu państwa to mit
(WP.PL)
WP

Grupa PHN, gigant wstępnie wyceniany na 2,3 mld zł, miała wejść na GPW do października. Według gazety, o tym czy w ogóle wejdzie, zdecydują zapewne wybory.

Dziennik wylicza, kto do czasu decyzji o debiucie będzie sprawował władzę w spółce, która poza nieruchomościami ma też, jak ustalił "Puls Biznesu", 230 mln zł wolnej gotówki.

Prezesem Grupy jest Wojciech Papierak, menadżer znany z wieloletniej działalności w branży bankowej i dobrych relacji z obecnym szefostwem MSP. W zarządzie zasiada Sławomir Frąckowiak, kiedyś prezes Opoczna, znajomy szefa doradców premiera Michała Boniego.

WP

- Moja znajomość z ministrem Bonim ma charakter wyłącznie prywatny. Nominacja na członka zarządu Grupy PHN jest efektem wygranego konkursu i docenienia mojego doświadczenia przez radę nadzorczą - ucina Frąckowiak. Z kolei inny członek zarządu Rafał Krzemień, b. działacz warszawskiej PO, zapewnia, że stanowiska zawdzięcza wykształceniu, ciężkiej pracy i osiąganym wynikom.

Jeszcze więcej związków z PO można odnaleźć w radzie nadzorczej PHN. Piotr Cymbała to członek władz powiatowych PO w Tomaszowie Lubelskim, których szefem jest bratanek ministra skarbu Mariusz Grad.
- Moje relacje z wujkiem nie miały wpływu na wybór pana Cymbały do RN Grupy PHN, o to wszystko proszę pytać w MSP - mówi Mariusz Grad.

W radzie zasiada też Mateusz Matejewski, b. szef PO w powiecie myślenickim, który w 2008 roku trafił do kancelarii premiera, gdy jej wiceszefem był Adam Leszkiewicz, dzisiejszy wiceminister skarbu.
- Nic nie wiem o tym, by minister Leszkiewicz miał wpływ na moją karierę zawodową. Do rady nadzorczej Grupy PHN trafiłem, startując jako jeden z kandydatów w konkursie - przekonuje Matejewski.

Polub WP Finanse
WP
WP