Trwa ładowanie...

Odreagowanie

Ubiegły tydzień przyniósł nam silną przecenę w niemalże wszystkich klasach aktywów, poczynając od obligacji przez akcje i surowce, na walutach krajów wschodzących kończąc. Nie ominęło to giełdy warszawskiej i to w skali zdecydowanie większej niż na rynkach tzw. dojrzałych, na co m.in. miał wpływ przedłużający się termin ukazania się raportu ws. OFE.

OdreagowanieŹródło: Jupiterimages
d2lqeq0
d2lqeq0

Od wczoraj możemy zaobserwować próby uspokojenia sytuacji. Taki był też scenariusz przebiegu dzisiejszych notowań na naszym parkiecie i od rana strona popytowa próbowała go realizować - zainicjować trwalsze odreagowanie. Nie sprzyjało temu obniżenie prognoz wzrostu PKB dla gospodarki chińskiej, której giełda przeżywała ciężki początek tygodnia. Dopiero popołudniowe lepsze odczyty indeksu FED z Richmond i Conference Board zza oceanu ożywiły nieco siły popytu i ostatecznie WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 0,32 i 0,11 procent przy obrotach około 930 milionów złotych.

Liderami wzrostu z grona spółek wchodzących w skład WIG-u 20 były akcje Banku Handlowego (5,73%) i PZU (1,51%), którym pomagało odbicie na rynku długu, na którym spółki mają sporą ekspozycję. Kupujących akcje największego ubezpieczyciela nie zniechęcało rosnące zagrożenie powodziami, a co za tym idzie – możliwości wypłaty zwiększonej liczby odszkodowań. Przewaga kupujących utrzymywała się też na Lotosie (1,44%), PKO BP (1,45%), Telekomunikacji (2,49%), której akcje dziś były notowane pierwszy dzień bez dywidendy. Walory mocno przecenionego ostatnio KGHM-u (akcje straciły w ostatnim tygodniu ponad 20%) próbowały nawiązać do wczorajszych maksimów, ożywiły go zapewne informacje ze strony MSP, które zdementowało pogłoski o planach włączenia spółki w budowę elektrowni w Opolu.

Negatywnym bohaterem wśród większych spółek był JSW (-6,29%), której kurs akcji drugi dzień z rzędu mocno spadał, przebijając wcześniejsze minima. Przyczyną tego była silna przecena głównego produktu spółki – węgla koksującego, nie bez wpływu pozostaje też zbliżający się termin 8 lipca, kiedy to zostanie dopuszczonych do obrotu 18 mln akcji pracowniczych. Nie cieszyły się popularnością wśród kupujących w tym segmencie Eurocash (-3,57%), Tauron (-2,38%) i BZWBK (-2,24%).

W gronie spółek o mniejszej kapitalizacji imponujące wzrosty zanotowały akcje EFH (+14,86%), PBG (+6,27%), PC Guarda (+7,28%), Asbisu (5,60%).

d2lqeq0

Outsiderzy reprezentowani byli natomiast przez Polnord (-5,44%), Groclin (-5,21%), Mieszko (-5,13%).

Obserwując dzisiejszą sesję, nietrudno oprzeć się spostrzeżeniu, że na rodzimym parkiecie po ubiegłotygodniowym silnym spadku dominuje strach przed kupowaniem akcji. Porównując to do zachowania się innych rynków, które wcale tak mocno nie spadły, wydaje się, że powinniśmy bardziej śmiało odrabiać straty. Wyjaśnieniem tego może być niepewność związana z niekończącym się wyczekiwaniem na raport rządu ws. OFE i ewentualnych decyzji rządu w tej materii. Z kolejnych przecieków medialnych dowiedzieliśmy się dziś, że raczej nie dojdzie do całkowitej likwidacji Funduszy, ponieważ radykalne scenariusze rozwiązań zostały odrzucone. Skala odbicia, jej kształt na wykresach głównych indeksów warszawskiej giełdy i obroty temu towarzyszące mogą wskazywać, że jest to tylko korekta, po której możemy spodziewać się dalszej przeceny. W razie spadku WIG-u 20 wzmożonej aktywności popytu można oczekiwać w rejonie 2215 pkt, w razie przebicia tego poziomu celem może być równość fali spadkowej „styczeń-kwiecień” w okolicach 2130. W
przypadku próby wzrostu pierwsze problemy z kontynuacją indeks może mieć już w okolicach 2330 pkt.

Wykres indeksu szerokiego rynku WIG jest w nieco lepszej sytuacji technicznej, bowiem nie doszło tam do przebicia średnioterminowego dołka z kwietnia tego roku, a wycenom spółek z tego segmentu sprzyjać będzie zbliżający się koniec półrocza.

Dziś premier Donald Tusk zapewnił, że jutro poznamy szczegóły pełnego raportu i rekomendacje do niego. Tym samym skończy się okres oczekiwania i dowiemy się, na ile decyzje rządu są już w obecnych cenach na giełdzie.

d2lqeq0

Jacek Siera

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2lqeq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lqeq0