Trwa ładowanie...

Odrolnienie gruntów rolnych na terenach miejskich

Sejm uchwalił w piątkowym głosowaniu nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, przewidującą odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach.
Share
Odrolnienie gruntów rolnych na terenach miejskich
Źródło: Polska Gazeta Wrocławska
d2qypf9

Projekt nowelizacji przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo". W pierwotnej wersji zmian odrolnieniu miały podlegać tylko grunty rolne w klasach IV-VI. Tym samym tylko te tereny zostałyby uwolnione dla procesów inwestycyjnych.

Sejm przyjął jednak w piątek poprawkę Platformy Obywatelskiej, przewidującą zmianę charakteru gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast, bez względu na ich klasę.

Przeciwko uchwaleniu poprawki protestowała opozycja. Poseł Anna Paluch z PiS argumentowała, że zmiana będzie oznaczać automatyczne odrolnienie wszystkich gruntów rolnych na terenach miejskich.

d2qypf9

Według opozycji zmiana zaproponowana przez PO nie odnosi się jednak do terenów rolnych położonych w granicach wsi. Przyjęte rozwiązanie może więc być niezgodne z konstytucją. Obawy o to wyraziło sejmowe biuro legislacyjne.

Zmianę poparł jednak rząd. Zdaniem wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke nowelizacja ułatwi nie tylko inwestowanie na terenach miast, ale także umożliwi swobodne nimi dysponowanie.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Polecamy:
» Zyski na rynku forex dla każdego
» Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata

» Raport z rynku nieruchomości

d2qypf9

Podziel się opinią

Share
d2qypf9
d2qypf9