Trwa ładowanie...

Odrolnienie gruntów rolnych na terenach miejskich

Sejm uchwalił w piątkowym głosowaniu
nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych,
przewidującą odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach.

Odrolnienie gruntów rolnych na terenach miejskichŹródło: Polska Gazeta Wrocławska
dz32575
dz32575

Projekt nowelizacji przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo". W pierwotnej wersji zmian odrolnieniu miały podlegać tylko grunty rolne w klasach IV-VI. Tym samym tylko te tereny zostałyby uwolnione dla procesów inwestycyjnych.

Sejm przyjął jednak w piątek poprawkę Platformy Obywatelskiej, przewidującą zmianę charakteru gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast, bez względu na ich klasę.

Przeciwko uchwaleniu poprawki protestowała opozycja. Poseł Anna Paluch z PiS argumentowała, że zmiana będzie oznaczać automatyczne odrolnienie wszystkich gruntów rolnych na terenach miejskich.

Według opozycji zmiana zaproponowana przez PO nie odnosi się jednak do terenów rolnych położonych w granicach wsi. Przyjęte rozwiązanie może więc być niezgodne z konstytucją. Obawy o to wyraziło sejmowe biuro legislacyjne.

dz32575

Zmianę poparł jednak rząd. Zdaniem wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke nowelizacja ułatwi nie tylko inwestowanie na terenach miast, ale także umożliwi swobodne nimi dysponowanie.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

dz32575
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz32575