OECD: fatalny stan polskiego lecznictwa
W Polsce statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,1 lekarzy. W porównywanej z naszym krajem Hiszpanii ten wskaźnik wynosi 3,8, a w Grecji na każdy tysiąc mieszkańców przypada prawie pięciu lekarzy. To wyniki najnowszego raportu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
20.07.2007 | aktual.: 20.07.2007 10:46
W Polsce statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,1 lekarzy. W porównywanej z naszym krajem Hiszpanii ten wskaźnik wynosi 3,8, a w Grecji na każdy tysiąc mieszkańców przypada prawie pięciu lekarzy. To wyniki najnowszego raportu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat ochrony zdrowia. Niestety Polska wypada w nim bardzo źle.
– W Polsce będzie jeszcze gorzej. Nasi lekarze się starzeją i będą odchodzić na emerytury. Ich następcy zamiast leczyć w kraju wyjeżdżają za granicę. I wcale się im nie dziwię. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to w Polsce nie będzie miał kto leczyć – ostrzega dr Andrzej Włodarczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z "ŻW". Gazeta podkreśla, że najbardziej brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Za dużo jest natomiast specjalistów.
Zdaniem ekspertów, jedynym rozwiązaniem by poprawić sytuację jest wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. Z raportu OECD wynika, że Polacy niechętnie wykupują dodatkowe polisy zdrowotne. Ma je zaledwie kilka procent obywateli. Tymczasem, obecnie co czwarta złotówka na ochronę zdrowia wypływa bezpośrednio z naszych kieszeni.
- Inaczej być nie może. W naszym systemie cena ubezpieczenia ma niewiele wspólnego z rzeczywistą ceną świadczeń - tłumaczy dr Katarzyna Tymowska, ekspert ds. ekonomiki zdrowia na łamach "ŻW". Specjaliści podkreślają, że sytuacja może się zmienić jedynie po wprowadzeniu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.