OECD: imigracja zarobkowa w ramach UE nie jest obciążeniem

Korzyści ze zwiększonej imigracji zarobkowej z południowej Europy w ramach Unii Europejskiej "obalają mit, iż imigranci stanowią obciążenie dla systemu świadczeń socjalnych" pozostałych krajów UE - stwierdza ogłoszony w czwartek w Brukseli raport OECD.

OECD: imigracja zarobkowa w ramach UE nie jest obciążeniem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.06.2013 | aktual.: 14.06.2013 07:27

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), przedstawiając rezultaty analizy gwałtownie zwiększającej się w latach kryzysu emigracji zarobkowej z krajów południowej Europy do pozostałych krajów członkowskich UE, wskazała na korzyści płynące z tego zjawiska.

Dokument OECD mówi o znacznym wzroście liczby wyjazdów w poszukiwaniu pracy z takich krajów najbardziej dotkniętych kryzysem, jak Hiszpania, Portugalia, Grecja i Włochy.

Emigracja ekonomiczna z południowej Europy do pozostałych krajów UE wzrosła w latach 2009-2011 o 45 proc.

W samym tylko 2011 r. z Europy Południowej przybyło do Niemiec i W. Brytanii 166 000 obywateli krajów unijnych.

Brak jeszcze danych za rok ubiegły, ale obliczono wstępnie, że imigracja zarobkowa z południa na północ Europy była w tym roku jeszcze wyższa.

- Rządy - brzmi zalecenie OECD - powinny czynić wszystko, co w ich mocy, aby polepszać perspektywy uzyskania zatrudnienia przez imigrantów, ponieważ odgrywają oni znaczącą role w wyprowadzaniu gospodarki na czyste wody.

Źródło artykułu:PAP
oecdsaksyue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)