Trwa ładowanie...
d2r8ktl

Oferta Prime Car Management obejmie do 4.763.536 akcji, zapisy ruszą 20 marca

19.03. Warszawa (PAP) - W ramach pierwotnej oferty publicznej spółki Prime Car Management, główny akcjonariusz zaoferuje do 4.763.536 akcji. Zapisy na akcje dla inwestorów...

d2r8ktl
d2r8ktl

19.03. Warszawa (PAP) - W ramach pierwotnej oferty publicznej spółki Prime Car Management, główny akcjonariusz zaoferuje do 4.763.536 akcji. Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnym ruszą 20 marca, a instytucje będą mogły zapisywać się na papiery spółki od 3 kwietnia - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Spółka planuje ustalenie ceny maksymalnej sprzedaży akcji nie później niż 19 marca. Również 19 marca ma ruszyć budowa księgi popytu, której zamknięcie planowane jest na 2 kwietnia. Zapisy dla inwestorów indywidualnych rozpoczną się 20 marca i zakończą 1 kwietnia, a zapisy dla instytucji ruszyć mają 3 kwietnia i zakończyć się 7 kwietnia. Prime Car Management liczy na to, że debiut spółki na GPW odbędzie się 15 kwietnia.

Espirito Santo Investment Bank, Jefferies International Limited i Dom Maklerski mBanku pełnią funkcję menedżerów oferty. Oferującym jest Espirito Santo.

Podmiotem bezpośrednio dominującym w stosunku do Prime Car Management i jednocześnie sprzedającym akcje w ofercie publicznej jest Fleet Holdings, kontrolowany w 59,84 proc. przez fundusz Abris CEE Mid-Market Fund. W prospekcie zarówno Fleet Holdings oraz Abris zobowiązali się do niesprzedawania akcji w okresie 360 dni od daty pierwszej notowania akcji spółki na GPW.

d2r8ktl

Spółka podała w prospekcie, że ogólnym założeniem polityki wypłaty dywidendy jest realizowanie wypłat stosownie do możliwości finansowych. Zamiarem zarządu jest rekomendowanie w przyszłości walnemu zgromadzeniu podejmowania uchwał w sprawie wypłaty dywidendy, przy uwzględnieniu czynników wskazanych poniżej, w kwocie na poziomie 75 proc. jednostkowego zysku netto spółki za dany rok obrotowy, z zastrzeżeniem obowiązujących ograniczeń dotyczących wypłaty dywidendy wynikających z umów kredytowych.

Podstawowa działalność Prime Car Managemt polega na leasingu samochodów i świadczeniu usług zarządzania flotą pojazdów (CFM - car fleet management). Udział grupy w rynku usług CFM w Polsce na koniec 2013 roku wyniósł 13,5 proc.

Grupa, która prowadzi obecnie działalność wyłącznie w Polsce za pośrednictwem centrali w Gdańsku i 16 oddziałów, jest niezależnym podmiotem świadczącym usługi leasingowe i usługi CFM bez powiązań korporacyjnych z jakimkolwiek producentem samochodów lub z instytucją bankową. Na dzień 31 grudnia 2013 r. flota grupy obejmująca usługi leasingu i zarządzania flotą liczyła 23.482 pojazdów.

Strategia grupy zakłada wzrostu udziału grupy w rynku usług zarządzania flotą zapewniający utrzymanie wiodącej pozycji na rynku w Polsce oraz wzrost udziału usług CFM w koszyku usług.

d2r8ktl

Prime Car Management prowadzi również działania zmierzające do wyszukania potencjalnych okazji do zrealizowania przejęć innych podmiotów lub samych portfeli umów o świadczenie usług CFM. W I połowie 2013 roku, grupa kupiła od spółki Pol-Mot portfel 80 umów na usługi CFM obejmujące 640 samochodów i 65 nowych klientów. W tym samym okresie Grupa kupiła 100 proc. udziałów w spółce Bawag (obecnie Futura Prime), która na dzień przejęcia posiadała portfel 1.089 przedmiotów leasingu, obejmujący 777 samochodów oraz bazę 232 klientów.

"Grupa na bieżąco monitoruje rynek i jest gotowa niezwłocznie wykorzystać wszelkie pojawiające się okazje do akwizycji" - napisano w prospekcie.

Grupę tworzy spółka Prime Car Management oraz trzy podmioty zależne bezpośrednio lub pośrednio: Futura Leasing, Masterlease oraz Futura Prime.

d2r8ktl

W 2013 roku Prime Car Management wypracowała 44 mln zł zysku netto i 557 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to odpowiednio 33 mln zł i 539,5 mln zł, natomiast w 2011 strata netto wyniosła 3,1 mln zł, a przychody 540 mln zł. Marża netto spółki wzrosła w 2013 roku do 7,9 proc. z 6,1 proc. rok wcześniej.

Zwrot na kapitale spółki wyniósł w 2013 roku 9,9 proc. wobec 8,1 proc. rok wcześniej.

Wskaźnik ogólnego zadłużenia Prime Car Management na okneic grudnia 2013 roku wynosił 48,2 proc., spadając nieznacznie rdr. (PAP)

kuc/ ana/

d2r8ktl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r8ktl