Trwa ładowanie...
d4j4v9x
d4j4v9x
przetarg

Ogłoszono przetarg na sprzedaż majątku ZNTK Łapy SA

Syndyk Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego Łapy SA (ZNTK) ogłosił przetarg na sprzedaż majątku upadłej spółki. Kupić można m.in. zakład z halami, maszynami i ruchomym mieniem, a także niezabudowane działki w Łapach, a nawet ośrodek wypoczynkowy spółki w Sianożętach.
Share
d4j4v9x

Zaproszenie do udziału w ustnym przetargu nieograniczonym ukazało się we wtorek w ogólnopolskiej prasie. Sam przetarg ma odbyć się 19 stycznia 2010 roku. Do 25 stycznia można zaś składać oferty zakupu z tzw. wolnej ręki mienia ruchomego: maszyn czy samochodów. Takie pytania już do spółki napływają.

Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy SA została oszacowana na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami, na ok. 45 mln zł. Syndyk ZNTK Alicja Sobolewska powiedziała PAP, że sama jest ciekawa reakcji rynku. W ofercie przetargowej są bowiem np. hale produkcyjne ZNTK Łapy, w których można byłoby kontynuować produkcję lub prowadzić działalność pokrewną.

Pod koniec lipca Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo.

d4j4v9x

W listopadzie Walne Zgromadzenie ZNTK upoważniło zarząd upadłej spółki do przeprowadzenia restrukturyzacji tak, by zamienić upadłość likwidacyjną na układową. Dawałoby to szanse na dalsze istnienie firmy, choć nie wiadomo, w jakiej formie i zakresie. ZNTK Łapy są spółką giełdową. Akcjonariusze zgodzili się podczas Walnego na przeniesienie notowań na NewConnect, jeśli akcje spółki zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym.

Jak informowało wcześniej PAP biuro prasowe Sądu Rejonowego w Białymstoku, zarząd ZNTK Łapy może - co do zasady - złożyć wniosek o zmianę upadłości likwidacyjnej na układową. Taka zmiana jest możliwa, o ile są do tego podstawy, np. konkretna szansa, że firma w toku postępowania likwidacyjnego zacznie przynosić zyski - wyjaśnił wówczas sąd. Orzeka o tym Sąd Upadłościowy.

Nowa prezes spółki Agata Ciok powiedziała, że trwają przygotowania do zmiany rodzaju upadłości spółki. Jej zdaniem, jest na to szansa, ale o szczegółach nie chciała jeszcze mówić. Pytana, co w sytuacji, jeśli syndykowi uda się sprzedać tę część majątku, która jest niezbędna do produkcji, prezes Ciok powiedziała, że ma nadzieję, iż syndyk "nie zdąży" tego zrobić.

Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sumie to ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat, wraz z różnymi ich obciążeniami.

d4j4v9x

Podziel się opinią

Share
d4j4v9x
d4j4v9x