Ogólne Warunki Ubezpieczenia pojazdu – co warto o nich wiedzieć?
Szukasz korzystnej oferty na ubezpieczenie samochodu? Przed podpisaniem umowy, nie zapomnij zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dlaczego tak ważne jest, żeby dokładnie przestudiować ten dokument?
Co to jest OWU?
OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, w którym zostały zawarte wszystkie najistotniejsze informacje, dotyczące oferowanego ubezpieczenia. OWU dotyczą wszystkich umów ubezpieczeniowych, które są zawierane między ubezpieczycielem, a klientem. Co powinno się znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia?
1. Zasady zawarcia umowy ubezpieczenia (na jak długo zawierana jest polisa, kto jest ubezpieczonym).
2. Zakres ubezpieczenia (w przypadku jakich zdarzeń będzie można otrzymać świadczenie).
3. Obowiązki ubezpieczyciela i klienta (jakie działania musi podjąć klient, by otrzymać świadczenie, a także co spoczywa na ubezpieczycielu).
4. Definicje ważnych pojęć (jak ubezpieczyciel definiuje awarię pojazdu, kradzież, holowanie, wypadek i inne pojęcia).
5. Wykaz zdarzeń, w przypadku których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania (chodzi tu np. o to, że ochrona nie obowiązuje, gdy kierowca będzie pod wpływem alkoholu).
Ubezpieczyciel jest zobowiązany do przekazania klientowi OWU. Dokument wręczany jest przed podpisaniem umowy, można go również znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela pod opisem konkretnej oferty, tak jak np. na tej stronie: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/
Nie tylko w przypadku zawierania umowy o ubezpieczenie samochodu, ale też nieruchomości, sprzętu RTV itp., warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dobrze jest sprawdzić, na jaki okres jest zawierana umowa, czy można ją rozwiązać oraz jaki jest okres karencji. Nieznajomość OWU może doprowadzić do późniejszych, niepotrzebnych nieporozumień na polu klient-ubezpieczyciel. To właśnie w OWU można znaleźć szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania świadczeń, razem z wyszczególnieniem sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy. OWU warto znać również dlatego, że to właśnie tam są zamieszczane instrukcje, jak postępować w razie wystąpienia szkody, gdzie to zgłosić itd. Spora część klientów jedynie pobieżnie przegląda Ogólne Warunki Ubezpieczenia, co może skutkować podpisaniem polisy, która nie będzie spełniać zakładanych oczekiwań.