Trwa ładowanie...

Ogromny reaktor dla Lotosu dotarł do Gdańska

Najcięższy reaktor instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC), budowanej w ramach Programu 10+, przypłynął do nabrzeża rafinerii Grupy Lotos.

Ogromny reaktor dla Lotosu dotarł do GdańskaŹródło: Lotos
d2h2lr0
d2h2lr0

_ Transport i posadowienie blisko 1200-tonowego reaktora będzie zwieńczeniem największej operacji inżynieryjnej w historii firmy _ - poinformował rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.

_ Największa operacja inżynieryjna w historii Grupy Lotos rozpoczęła się z początkiem maja. Do gdańskiej rafinerii przetransportowano wówczas trzy z czterech reaktorów o łącznej masie prawie 2,7 tysiąca ton. Są to aparaty instalacji łagodnego hydrokrakingu budowanej w ramach Programu 10+. Zgodnie z planem, cała operacja ma zakończyć się w sierpniu. Wówczas ustawiony zostanie najcięższy reaktor R2 _ - powiedział Zachowicz.

Rzecznik dodał, że MHC to instalacja, w której produkowane będą komponenty paliw silnikowych, głównie olejów napędowych. Zgodne z planem instalacja zostanie przekazana do uruchomienia w listopadzie 2010 roku.

Dotychczasowy rekord i tytuł najcięższego urządzenia działającego na terenie gdańskiej rafinerii należał do reaktora instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS), ważącego 713 ton, który został przetransportowany do rafinerii latem ubiegłego roku. Ten reaktor został już oddany do użytku.

d2h2lr0

Dzięki Programowi 10+, przy którym wartość nakładów inwestycyjnych przekracza 1,4 miliarda euro, na terenie rafinerii w Gdańsku powstaje szereg nowych, zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75 procent, z poziomu 6 do 10,5 miliona ton rocznie. Pod koniec czerwca stan realizacji Programu 10+ osiągnął poziom 82 procent.

d2h2lr0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h2lr0