Trwa ładowanie...
d1p9mfm
03-02-2015 08:11

OIGPM: Eksport mebli wzrósł o 14% r/r do 33,8 mld zł w 2014 r.

Warszawa, 03.02.2015 (ISBnews) - Ubiegły rok był dla polskich producentów mebli rekordowy pod względem wartości sprzedanych za granicę elementów wyposażenia wnętrz. W 2014 r. wyeksportowali towar o łącznej wartości 33,8 mld zł, co oznacza wzrost o 14% w skali roku, wynika z danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM), opublikowanych przez "Rzeczpospolitą".

d1p9mfm
d1p9mfm

Największymi rynkami zbytu dla polskich producentów mebli są nadal Niemcy i Francja, a poza strefą euro - Wielka Brytania. Jak jednak pokazują statystyki, na tamtych rynkach tempo wzrostu sprzedaży ustabilizowało się na poziomie od kilku (nad Sekwaną) do kilkunastu procent (nad Renem i Tamizą). Szybko rośnie eksport naszych mebli do krajów na południu Europy. Rekordzistą pod względem dynamiki sprzedaży jest wychodząca z kryzysu Hiszpania. Niewiele dalej w rankingu największych kupujących nasze meble są też Portugalczycy, Węgrzy i Rumuni, podała "Rz".

Jak zauważają eksperci, sprzedaży na rynkach eurolandu powinno pomóc osłabienie złotego związane z jednej strony z wojną trwającą za naszą wschodnią granicą, a z drugiej z decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego, który przestał bronić sztywnego kursu franka wobec euro.

Zapowiadający się obiecująco rynek rosyjski czy ukraiński polscy meblarze musieli sobie na razie odpuścić ze względu na wojnę na Ukrainie. Chociaż w całym ubiegłym roku - jak pokazują dane OIGPM - sprzedaż polskich mebli do Rosji urosła o 5%, to w drugiej połowie roku w poszczególnych miesiącach widać było nawet kilkunastoprocentowe spadki.

Bartosz Karasiński, dyrektor odpowiedzialny za eksport w Grupie Nowy Styl, sprzedającej meble do wyposażenia miejsc publicznych, twierdzi, że spadek sprzedaży firmy na ukraińskim rynku może sięgnąć nawet 30%. Jak powiedział ?Rz" dyrektor ds. rozwoju rynków firmy Kler Sławomir Kalka sprzedaż na Ukrainę spadła, a zamrożeniu uległy też działania rozwojowe w Rosji i w Białoruś.

d1p9mfm

Obie firmy spodziewają się dalszego wzrostu na zachodnich rynkach. Kler mówi o kilkunastu procentach, a Grupa Nowy Styl - o 10%.

Na utrzymanie dynamiki eksportu liczy też prezes Fabryk Mebli Forte Maciej Formanowicz. Jego zdaniem, najbliższe trzy lata będą czasem dalszego wzrostu głównie na stosunkowo nowych dla tej spółki rynkach we Francji i Wielkiej Brytanii. Spółka cały czas planuje rozwój w krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria), które są dla niej podstawowymi dziś rynkami zbytu.

Szef Forte ocenia, że perspektywiczne kierunki rozwoju w dalszej przyszłości to państwa Afryki i Chiny. Jeśli zaś chodzi o bliższe rejony, szans na wzrost upatruje na Ukrainie, kiedy - jak ocenia - sytuacja polityczno-gospodarcza się ustabilizuje.

Według "Rz" od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej eksport naszych mebli niemal się podwoił: wartość sprzedaży zagranicznej poszła w tym czasie w górę o 92%.

Jak wynika z danych ONZ za 2013 r., jesteśmy czwartym pod względem wartości sprzedaży eksporterem mebli na świecie z rynkowym udziałem 4,5% Wyprzedzają nas Chiny, Niemcy i Włochy. Jednocześnie Polska plasuje się na siódmej pozycji w światowym rankingu producentów mebli.

(ISBnews)

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm