Trwa ładowanie...

Ok. 60 proc. pracodawców nie zatrudnia osób niepełnosprawnych

Ok. 60 proc. pracodawców nie zatrudnia osób
niepełnosprawnych. Na taką decyzję wpływają często zmieniające się
przepisy dotyczące obowiązków pracodawców oraz obawa związana z
niestabilnością osoby niepełnosprawnej w zakładzie pracy - wynika
z badań zaprezentowanych we wtorek przez firmę badawczą SMG/KRC.

Ok. 60 proc. pracodawców nie zatrudnia osób niepełnosprawnychŹródło: WP.PL
d45gjs6
d45gjs6

Badanie przeprowadzone w lipcu 2006 roku, w województwie mazowieckim na 300-osobowej grupie przedsiębiorców.

_ 57 proc. pracodawców nie zatrudnia, nigdy nie zatrudniała osób niepełnosprawnych i w najbliższym czasie nie przewiduje możliwości ich zatrudnienia. Jedna trzecia naszych respondentów stwierdziło, że zatrudnia taką osobę, 11 proc. rozważa taką możliwość w przyszłości _ - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie na temat sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy Jakub Antoszewski z SMG/KRC.

Zdaniem Antoszewskiego głównym powodem, dla którego pracodawca nie zatrudnia osoby niepełnosprawnej są często zmieniające się i skomplikowane przepisy prawne dotyczące obowiązków pracodawców.

_ Pracodawcy obawiają się także poniesienia dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Obawiają się również, że taka osoba może nagle zachorować, wymagać dodatkowej pomocy i w związku z tym nie jest ona stabilna dla przedsiębiorstwa _- mówił Antoszewski.

d45gjs6

Według Piotra Pawłowskiego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wyniki badania wyraźnie pokazują, że pracodawcy raczej nie poszukują aktywnie niepełnosprawnych pracowników.

_ Aż 73 proc. badanych przyznało, że zatrudniło osobę niepełnosprawną, ponieważ samodzielnie zgłosiła się do pracy. Jedynie jedna trzecia firm poszukiwała niepełnosprawnych pracowników przez urzędy pracy czy ogłoszenia _ - powiedział Pawłowski. Dodał, że w Polsce pracuje tylko 20 proc. z 3 mln osób niepełnosprawnych.

Z badań wynika, że do zatrudniania niepełnosprawnych zachęcają pracodawców przede wszystkim względy finansowe. Dla 47 proc. przedsiębiorców podstawą zatrudnienia niepełnosprawnych jest możliwość dofinansowania kosztów z tym związanych, a 35 proc. badanych deklaruje, że dofinansowanie to może mieć pozytywny wpływ na decyzję o zatrudnieniu.

_ Niepełnosprawni wykonują najczęściej pracę biurową oraz zadania niewymagające kwalifikacji. Prace na stanowiskach technicznych oraz wykwalifikowanych, a także specjalistów z wyższym wykształceniem wykonuje co dziesiąta osoba niepełnosprawna _ - powiedział Antoszewski. Podkreślił, że niepełnosprawność nie jest jednak granicą w awansie zawodowym - 38 proc. niepełnosprawnych osób objęło wyższe stanowiska.

d45gjs6

Podczas konferencji zaprezentowano także wyniki badania wśród osób pracujących lub poszukujących pracy. Ankietę dotyczącą postrzegania niepełnosprawnych w miejscu pracy przeprowadzono wśród 1500 użytkowników portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

_ Tylko 30 proc. uczestników ankiety pracowało kiedykolwiek z osobą niepełnosprawną. Jednocześnie aż 95 proc. badanych osób- uczestników badania nie miałoby nic przeciwko temu, gdyby w ich firmie pracowali niepełnosprawni _ - powiedział prezes portalu Pracuj.pl. Przemysław Gacek.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6