Ok. 60 proc. pracodawców nie zatrudnia osób niepełnosprawnych

Ok. 60 proc. pracodawców nie zatrudnia osób
niepełnosprawnych. Na taką decyzję wpływają często zmieniające się
przepisy dotyczące obowiązków pracodawców oraz obawa związana z
niestabilnością osoby niepełnosprawnej w zakładzie pracy - wynika
z badań zaprezentowanych we wtorek przez firmę badawczą SMG/KRC.

Ok. 60 proc. pracodawców nie zatrudnia osób niepełnosprawnych
Źródło zdjęć: © WP.PL

03.10.2006 | aktual.: 04.10.2006 09:26

Badanie przeprowadzone w lipcu 2006 roku, w województwie mazowieckim na 300-osobowej grupie przedsiębiorców.

_ 57 proc. pracodawców nie zatrudnia, nigdy nie zatrudniała osób niepełnosprawnych i w najbliższym czasie nie przewiduje możliwości ich zatrudnienia. Jedna trzecia naszych respondentów stwierdziło, że zatrudnia taką osobę, 11 proc. rozważa taką możliwość w przyszłości _ - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie na temat sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy Jakub Antoszewski z SMG/KRC.

Zdaniem Antoszewskiego głównym powodem, dla którego pracodawca nie zatrudnia osoby niepełnosprawnej są często zmieniające się i skomplikowane przepisy prawne dotyczące obowiązków pracodawców.

_ Pracodawcy obawiają się także poniesienia dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Obawiają się również, że taka osoba może nagle zachorować, wymagać dodatkowej pomocy i w związku z tym nie jest ona stabilna dla przedsiębiorstwa _- mówił Antoszewski.

Według Piotra Pawłowskiego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wyniki badania wyraźnie pokazują, że pracodawcy raczej nie poszukują aktywnie niepełnosprawnych pracowników.

_ Aż 73 proc. badanych przyznało, że zatrudniło osobę niepełnosprawną, ponieważ samodzielnie zgłosiła się do pracy. Jedynie jedna trzecia firm poszukiwała niepełnosprawnych pracowników przez urzędy pracy czy ogłoszenia _ - powiedział Pawłowski. Dodał, że w Polsce pracuje tylko 20 proc. z 3 mln osób niepełnosprawnych.

Z badań wynika, że do zatrudniania niepełnosprawnych zachęcają pracodawców przede wszystkim względy finansowe. Dla 47 proc. przedsiębiorców podstawą zatrudnienia niepełnosprawnych jest możliwość dofinansowania kosztów z tym związanych, a 35 proc. badanych deklaruje, że dofinansowanie to może mieć pozytywny wpływ na decyzję o zatrudnieniu.

_ Niepełnosprawni wykonują najczęściej pracę biurową oraz zadania niewymagające kwalifikacji. Prace na stanowiskach technicznych oraz wykwalifikowanych, a także specjalistów z wyższym wykształceniem wykonuje co dziesiąta osoba niepełnosprawna _ - powiedział Antoszewski. Podkreślił, że niepełnosprawność nie jest jednak granicą w awansie zawodowym - 38 proc. niepełnosprawnych osób objęło wyższe stanowiska.

Podczas konferencji zaprezentowano także wyniki badania wśród osób pracujących lub poszukujących pracy. Ankietę dotyczącą postrzegania niepełnosprawnych w miejscu pracy przeprowadzono wśród 1500 użytkowników portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

_ Tylko 30 proc. uczestników ankiety pracowało kiedykolwiek z osobą niepełnosprawną. Jednocześnie aż 95 proc. badanych osób- uczestników badania nie miałoby nic przeciwko temu, gdyby w ich firmie pracowali niepełnosprawni _ - powiedział prezes portalu Pracuj.pl. Przemysław Gacek.

Źródło artykułu:PAP
pracownikpracodawcaniepełnosprawni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)