Okulary Równości dla byłej pracownicy "Biedronki"

Okulary Równości - nagrodę dla osób
dostrzegających problemy związane z dyskryminacją płci i
zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu
kobiet i mężczyzn - otrzyma w tym roku była pracownica
supermarketu Biedronka Bożena Łopacka, która "jako pierwsza
wystąpiła do sądu przeciwko wyzyskowi pracowników w tych sklepach".

19.01.2005 | aktual.: 19.01.2005 18:40

Okulary Równości - nagrodę dla osób dostrzegających problemy związane z dyskryminacją płci i zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn - otrzyma w tym roku była pracownica supermarketu "Biedronka" Bożena Łopacka, która "jako pierwsza wystąpiła do sądu przeciwko wyzyskowi pracowników w tych sklepach".

Poinformowało o tym biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Łopacka żądała od byłego pracodawcy, spółki z portugalskim kapitałem JMD sp. z o.o., właściciela sklepów "Biedronka", odszkodowania za nadgodziny, które przepracowała w sieci jako kierowniczka jednego ze sklepów w Elblągu. Domagała się 35 tys. zł za 2600 nadgodzin, bo tyle mogła udokumentować przed sądem.

Sąd przyznał w uzasadnieniu wyroku, że tych godzin mogło być więcej. Podkreślił, że ewidencja godzin pracy pracowników "Biedronki" nie odzwierciedlała ich rzeczywistej pracy i zasądził na korzyść Łopackiej 35 tys. zł. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił ten wyrok. Sprawa będzie rozpatrywana ponownie.

Okulary Równości przyznawane są przez Radę Programowo-Konsultacyjną działającą przy Pełnomocniku Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Oprócz Okularów rada przyznaje także Skierowanie do Okulisty. Jest to upomnienie dla osób, instytucji i mediów, które wykazują się "brakiem ostrości widzenia problemów związanych z równym statusem kobiet i mężczyzn".

W tym roku Skierowanie do Okulisty przyznano dziennikarzowi TVN Grzegorzowi Kajdanowiczowi za wypowiedź dotyczącą pełnomocnika do spraw równego statusu.

Dziennikarz miał powiedzieć, że "kolejnym pełnomocnikiem powinien zostać mężczyzna, uzasadniając, iż być może taki pełnomocnik wiele nie zrobi, ale przynajmniej się nie skompromituje". Uroczystość wręczenia nagrody i upomnienia odbędzie się 26 stycznia w Warszawie.

W ubiegłych latach laureatami Okularów Równości byli m.in. dziennikarka Monika Olejnik, Polska Agencja Prasowa, senator Andrzej Jaeschke oraz sieć kin Multikino.

Skierowania do Okulisty rada wręczyła dotychczas m.in. posłowi Adamowi Halberowi i posłance Marcie Fogler.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)