Trwa ładowanie...

Olbrzymia zmienność po niewiele wnoszącym komunikacie FOMC?

Inwestorzy oczekujący na komunikat FOMC mimo braku zaskakujących informacji zaczęli realizować pozycje. Słabsze dane nadeszły z Chin, a informacje o zmianach w polityce banku centralnego napawają niepokojem. Słabsze dane z Polski tłumaczą osłabianie się naszej waluty.
Share
Olbrzymia zmienność po niewiele wnoszącym komunikacie FOMC?
Źródło: internetowykantor.pl
d490jk0

Wczorajszy dzień charakteryzował się zmniejszoną zmiennością. Powodem były oczekiwania na posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych USA.

W komunikacie komitet dostrzegł, że od jesieni spadło ryzyko pogorszenia kondycji rynku pracy i gospodarki jako całej. W dalszym ciągu mimo wysokiego bezrobocia rynek pracy ulega poprawie, a gospodarka nadal rozwija się w umiarkowanym tempie. Nie dziwi zatem brak zmian w głównych parametrach gospodarczych. Stawka funduszy federalnych została utrzymana bez zmian w przedziale 0-0,25%. Program QE3 również nie uległ zmianie i dalej skupowane będą aktywa o wartości 85mld USD na miesiąc. Polityka ta ma trwać aż bezrobocie nie spadnie do 6,5% a inflacja nie osiągnie 2,5%.

Co ciekawe, mimo że nie powiedziano nic nowego reakcja rynku była bardzo silna. Złoty gwałtownie tracił do głównych walut (w szczytowym momencie prawie 8 groszy na EUR/PLN), a euro wobec dolara. Informacja, że QE3 będzie ograniczany jeżeli prognozy będą realizowane nie powinna dziwić rynków, podobnie jak informacja, że będzie on zmniejszany lub zwiększany w zależności od kondycji gospodarki. Nie do końca wiadomo co spowodowało szaleństwo na rynkach, ale chłodna analiza komunikatu nie uzasadnia tego ruchu, raczej powodem był fakt, ze rynki długo wstrzymywały się z transakcjami oczekując na ten komunikat.

d490jk0

Wczoraj na rynki czekające na komunikat trafiło kilka istotnych danych makroekonomicznych. O godzinie 13:00 opublikowano w USA wnioski o kredyt hipoteczny, dane te okazały się słabsze od oczekiwań. O godzinie 14:00 opublikowano dane o polskiej produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej Spadek produkcji i deflacja wskazują na kurczenie się gospodarki. Nie są to dramatycznie niskie poziomy, natomiast z pewnością studzą optymizm przepowiadających rychły koniec spowolnienia gospodarczego w naszym kraju.

W nocy opublikowano indeks PMI dla przemysłu Chin. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,25% do 49.45pkt, zatem odczyt na poziomie 48,3pkt przywraca dyskusje o kondycji gospodarczej państwa środka. Sytuację dodatkowo komplikuje zmiana polityki Chińskiego Banku Centralnego, który nie dostarcza bankom prywatnym tyle pieniędzy ile potrzebują. W efekcie gwałtownie rosną realne stopy procentowe. Jeżeli sytuacja ta będzie trwała dłużej, z pewnością odbije się to negatywnie na gospodarce.

 (fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 14.04.2013 do 20.06.2013

d490jk0

Kurs EUR/PLN po wczorajszej decyzji FOMC zaczął się silnie umacniać przebijając dzisiaj maksima ostatnich miesięcy. Gdyby ruch w górę był kontynuowany oporem technicznym powinien być poziom 4.3700, jednakże w przypadku testowania przez kurs tak wysokich poziomów można się spodziewać ponownej interwencji NBP stabilizującej kurs waluty. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest poziom 4.2350 gdzie przebiega linia łącząca minima ostatnich tygodni.

 (fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 16.05.2013 do 20.06.2013

Frank szwajcarski w wyniku ruchu po publikacji komunikatu FOMC wybił się z formacji trójkąta, w której przybywał ostatnimi dniami. Technicznym oporem dla dalszych wzrostów są testowane dzisiaj maksima na poziomie 3.5125. Wsparciem dla spadków będzie 61,8% zniesienie Fibonacciego oraz dolne ramię trójkąta na poziomach 3,4340 i 3,4400.

 (fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 19.03.2013 do 20.06.2013

d490jk0

Kurs USD/PLN podobnie jak CHF/PLN wybił się w wyniku ruchu po decyzji FOMC z formacji trójkąta w której przebywał w ciągu ostatnich dni. Najbliższym wsparciem technicznym jest obecnie poziom 3.1625 natomiast oporem jest poziom 3.3100 przy tak silnych ruchach poziomy Fibonacciego nie powinny powstrzymywać ruchów w zbyt istotny sposób.

 (fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 14.04.2013 do 20.06.2013

Funt brytyjski po testowaniu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego lekko wzrósł wczoraj lecz nadal oscyluje blisko dolnego ograniczenia. Kurs GBP/PLN ma bardzo dużą przestrzeń dla wzrostów dlatego możliwe jest umocnienie funta w przypadku, gdy złotówka osłabi się do reszty walut. Oporem dla wzrostu będzie maksimum średniookresowe na poziomie 5,0840.

Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

d490jk0

Podziel się opinią

Share
d490jk0
d490jk0