Olej palmowy zalał Wykop. Internauci się wściekli
Kinder niespodzianka, czekolady Alpen Gold, wafle Grześki czy płatki śniadaniowe Nesquik – to tylko niektóre produkty, którym w niedzielny wieczór „oberwało się” na Wykopie. Internauci przepuścili atak na wiele produktów. Powód? Olej palmowy.
08.10.2018 | aktual.: 08.10.2018 13:50
"Uwaga na olej palmowy", "olej palmowy nas truje", "zacznij dzień od oleju palmowego" – kontrowersyjny składnik w ostatnich godzinach jest odmieniany w tym popularnym serwisie przez wszystkie przypadki.
Dostało się wielu popularnym produktom. Kinder niespodzianka, ciastka belVita, czekolady AlpenGold, wafle Prince Polo oraz Grześki, baton Twix czy płatki śniadaniowe Nesquik – to tylko niektóre z nich.
Do tego stopnia, że w niedzielę wieczorem niemal cała główna strona Wykopu zalana była właśnie olejem palmowym. Skąd taka aktywność?
Internauci piszą o szerzeniu wiedzy o szkodliwości tego składnika, wywieraniu presji i liczą, że piętnując producentów przyczynią się do zmian w składzie popularnych produktów.
"Wspomniane znaleziska niosą treść i mają konkretny cel, uważam że pomimo nachalnej formy, warto w ten sposób wywierać presję na producentów, w szczególności gdy na zachodnie rynki stosują inny zdrowszy skład, a w Polszczy ładują palmowy po brzegi" – czytamy jeden z komentarzy.
Precedens już jest. M. in. po publikacjach Wirtualnej Polski olej palmowy ma zniknąć ze składu chrupek Doritos, które niedawno pojawiły się na polskim rynku.
Jak informowaliśmy we wrześniu, producent przekąsek wszedł do Polski z produktem znanym w innych krajach europejskich. Ale z nieco zmodyfikowanym składzie – zamiast oleju słonecznikowego (obecnego choćby w Niemczech) znaleźć mogliśmy w nim właśnie olej palmowy. Konsumenci protestowali i cel osiągnęli. Skład ma się zmienić z początkiem 2019 roku.
Ale nie wszystkim internautom ta akcja się spodobała. "Wymienianie każdego produktu, który go (olej palmowy – red.) ma to jakby wymieniać, że Marlboro ma nikotynę, Pall Malle mają nikotynę, Camele, L&My też, oraz Chesterfieldy, Lucky Strike również, a nawet, o zgrozo! Westy i Viceroye" – napisał jeden z użytkowników Wykopu. Inni narzekają na formę i twierdzą, że to zwykły spam.
O co ten hałas?
- Olej palmowy, jak każdy inny olej używany w przemyśle spożywczym, jest oczywiście dozwolony. Ale nigdy nie powinien być pierwszym wyborem – mówiła nam niedawno Katarzyna Kowalska, dietetyk i specjalistka ds. żywienia.
Problem pojawia się w procesie przetwarzania oleju. Substancje, które powstają w procesie jego oczyszczania mogą być szkodliwe. Szczególnie w większych ilościach.
- Jest w margarynach, frytkach, batonikach, lodach i innych słodkich przekąskach, chipsach, popcornie. Ta lista jest bardzo długa i ciągle można ją rozszerzać. Możemy więc natknąć się na niego w wielu produktach, co za tym idzie, staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Przetworzony olej palmowy doprowadza do zatykania tętnic i otyłości brzusznej – tłumaczy dietetyk Edyta Piesyk, autorka cookandlife.pl.
Co na to producenci? Firma Mondelez, więc właściciel marek belVita oraz Prince Polo odpowiada, że z oleju palmowego nie zrezygnuje. - W produktach Mondelēz International używamy i nadal będziemy używać oleju palmowego - mówi Agnieszka Kępińska-Sadowska, rzeczniczka Mondelez International w Polsce. - Podkreślamy, że do wyrobu wszystkich naszych produktów wykorzystujemy wyłącznie oleju palmowego pozyskanego w 100 proc. w sposób zrównoważony, czyli ograniczający wycinkę drzew oraz pozytywnie wpływający na poprawę warunków bytowych robotników i społeczności zajmujących się uprawą.
Przedstawicielka producenta podkreśla, że tłuszcz ten pozwala utrzymać świeżość czekolad i ciastek. - Dzięki temu, że nie zawiera kwasów tłuszczowych typu trans, jest efektywną w produkcji i zdrowszą alternatywą dla innych olejów i tłuszczów - wyjaśnia.
Kępińska-Sadowska podkresla, że firma jest w pełni świadoma dbałości klientów o zdrowie i środowisko, spełnia wszelkie normy oraz współpracuje z organizacjami samorządowymi.
- Jednocześnie zobowiązaliśmy się do stopniowego obniżania zawartości tłuszczów nasyconych, w tym oleju palmowego a zatem zużycie tego składnika w naszej produkcji będzie maleć - puentuje rzeczniczka Mondelez International w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl