ycipk-2uuuvi

Olej palmowy zalał Wykop. Internauci się wściekli

Kinder niespodzianka, czekolady Alpen Gold, wafle Grześki czy płatki śniadaniowe Nesquik – to tylko niektóre produkty, którym w niedzielny wieczór „oberwało się” na Wykopie. Internauci przepuścili atak na wiele produktów. Powód? Olej palmowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strona główna Wykopu w niedzielne popołudnie zamieniła się w  krucjatę przeciwko olejowi palmowemu
Strona główna Wykopu w niedzielne popołudnie zamieniła się w krucjatę przeciwko olejowi palmowemu (wykop, Fot: wykop)
ycipk-2uuuvi

"Uwaga na olej palmowy", "olej palmowy nas truje", "zacznij dzień od oleju palmowego" – kontrowersyjny składnik w ostatnich godzinach jest odmieniany w tym popularnym serwisie przez wszystkie przypadki.

Dostało się wielu popularnym produktom. Kinder niespodzianka, ciastka belVita, czekolady AlpenGold, wafle Prince Polo oraz Grześki, baton Twix czy płatki śniadaniowe Nesquik – to tylko niektóre z nich.

wykop
Podziel się
ycipk-2uuuvi

Do tego stopnia, że w niedzielę wieczorem niemal cała główna strona Wykopu zalana była właśnie olejem palmowym. Skąd taka aktywność?

Internauci piszą o szerzeniu wiedzy o szkodliwości tego składnika, wywieraniu presji i liczą, że piętnując producentów przyczynią się do zmian w składzie popularnych produktów.

"Wspomniane znaleziska niosą treść i mają konkretny cel, uważam że pomimo nachalnej formy, warto w ten sposób wywierać presję na producentów, w szczególności gdy na zachodnie rynki stosują inny zdrowszy skład, a w Polszczy ładują palmowy po brzegi" – czytamy jeden z komentarzy.

Precedens już jest. M. in. po publikacjach Wirtualnej Polski olej palmowy ma zniknąć ze składu chrupek Doritos, które niedawno pojawiły się na polskim rynku.

ycipk-2uuuvi

Jak informowaliśmy we wrześniu, producent przekąsek wszedł do Polski z produktem znanym w innych krajach europejskich. Ale z nieco zmodyfikowanym składzie – zamiast oleju słonecznikowego (obecnego choćby w Niemczech) znaleźć mogliśmy w nim właśnie olej palmowy. Konsumenci protestowali i cel osiągnęli. Skład ma się zmienić z początkiem 2019 roku.

Ale nie wszystkim internautom ta akcja się spodobała. "Wymienianie każdego produktu, który go (olej palmowy – red.) ma to jakby wymieniać, że Marlboro ma nikotynę, Pall Malle mają nikotynę, Camele, L&My też, oraz Chesterfieldy, Lucky Strike również, a nawet, o zgrozo! Westy i Viceroye" – napisał jeden z użytkowników Wykopu. Inni narzekają na formę i twierdzą, że to zwykły spam.

O co ten hałas?

ycipk-2uuuvi

- Olej palmowy, jak każdy inny olej używany w przemyśle spożywczym, jest oczywiście dozwolony. Ale nigdy nie powinien być pierwszym wyborem – mówiła nam niedawno Katarzyna Kowalska, dietetyk i specjalistka ds. żywienia.

Problem pojawia się w procesie przetwarzania oleju. Substancje, które powstają w procesie jego oczyszczania mogą być szkodliwe. Szczególnie w większych ilościach.

- Jest w margarynach, frytkach, batonikach, lodach i innych słodkich przekąskach, chipsach, popcornie. Ta lista jest bardzo długa i ciągle można ją rozszerzać. Możemy więc natknąć się na niego w wielu produktach, co za tym idzie, staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Przetworzony olej palmowy doprowadza do zatykania tętnic i otyłości brzusznej – tłumaczy dietetyk Edyta Piesyk, autorka cookandlife.pl.

Co na to producenci? Firma Mondelez, więc właściciel marek belVita oraz Prince Polo odpowiada, że z oleju palmowego nie zrezygnuje. - W produktach Mondelēz International używamy i nadal będziemy używać oleju palmowego - mówi Agnieszka Kępińska-Sadowska, rzeczniczka Mondelez International w Polsce. - Podkreślamy, że do wyrobu wszystkich naszych produktów wykorzystujemy wyłącznie oleju palmowego pozyskanego w 100 proc. w sposób zrównoważony, czyli ograniczający wycinkę drzew oraz pozytywnie wpływający na poprawę warunków bytowych robotników i społeczności zajmujących się uprawą.

ycipk-2uuuvi

Przedstawicielka producenta podkreśla, że tłuszcz ten pozwala utrzymać świeżość czekolad i ciastek. - Dzięki temu, że nie zawiera kwasów tłuszczowych typu trans, jest efektywną w produkcji i zdrowszą alternatywą dla innych olejów i tłuszczów - wyjaśnia.

Kępińska-Sadowska podkresla, że firma jest w pełni świadoma dbałości klientów o zdrowie i środowisko, spełnia wszelkie normy oraz współpracuje z organizacjami samorządowymi.

- Jednocześnie zobowiązaliśmy się do stopniowego obniżania zawartości tłuszczów nasyconych, w tym oleju palmowego a zatem zużycie tego składnika w naszej produkcji będzie maleć - puentuje rzeczniczka Mondelez International w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2uuuvi
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2uuuvi

ycipk-2uuuvi
ycipk-2uuuvi