Trwa ładowanie...
wolne
21-03-2012 12:54

Oni mają najwięcej wolnego

Niemcy i Duńczycy mają średnio 30 dni płatnego urlopu w roku

Oni mają najwięcej wolnegoŹródło: thinkstock
d1see4v
d1see4v

Nasi zachodni sąsiedzi mają jeszcze 10 wolnych dni przypadających z powodu świąt. To zdecydowanie więcej niż unijna średnia, która wynosi 24,8 dnia wolnego. Niemcy biorą też najwięcej godzin nadliczbowych w Europie. Faktycznie pracują 40,5 godziny tygodniowo, co stanowi więcej niż choćby we Francji czy Finlandii.

Z kolei polscy pracownicy mają do wykorzystania 26 dni płatnego urlopu w roku, i to po przepracowaniu kilku lat. Irlandczycy zaś mają 24 dni płatnego urlopu, Grecy - 23, a Portugalczycy - 22. Duża liczba dni wolnych w roku ma wpływ na czas pracy w poszczególnych krajach. Szczególnie dużo pracuje się w 12 najmłodszych krajach członkowskich UE. Pracownicy z nowych krajów przepracowują średnio 103,4 godziny więcej w roku niż ich koledzy ze starych krajów Unii. Wśród najwięcej pracujących krajów UE, biorąc pod uwagę roczną liczbę przepracowanych godzin, są Rumunii i Polacy- pracują odpowiednio 1864 i 1856 godzin w roku. Dla porównania - Niemcy pracują tylko 1659 godzin.
Liczba przepracowanych godzin ma jednak niewielki wpływ na siłę gospodarki kraju. Zdecydowanie ważniejsza okazuje się efektywność pracowników, koszty pracy czy postęp technologiczny.

Dodajmy też, że zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi zatrudnionemu w firmie poniżej 10 lat przysługuje 20 dni wolnych od pracy, a po przepracowaniu 10 lat - 26 dni płatnego urlopu. Kodeks pozwala jednak do stażu doliczyć okresy nauki na odpowiednich szczeblach edukacji. I tak np. absolwent szkoły wyższej, który wcześniej ukończył liceum, ma prawo do wliczenia 8 lat nauki. To stanowi maksymalną liczbę lat wliczoną do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do zdobycia dłuższego urlopu.

Także świeżo zatrudniony pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i odpłatnego urlopu. Po przepracowaniu pierwszego miesiąca pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 1/12 okresu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Po pierwszym roku kalendarzowym zatrudnienia pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów na ogólnych zasadach.

toy/JK

d1see4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1see4v