Trwa ładowanie...

Opalasz się topless? Za "nieobyczajny wybryk" możesz zapłacić wysoki mandat

Wysokie temperatury zachęcają do opalania i wygrzewania się w słońcu. Jednak opalając się topless w miejscu publicznym, możemy zapłacić mandat w wysokości 1,5 tys. zł.

Za opalane topless w miejscu publicznym możesz zapłacić 1,5 tyś zł mandatuZa opalane topless w miejscu publicznym możesz zapłacić 1,5 tyś zł mandatuŹródło: East News, fot: Jacek Labedzki/REPORTER
d12n9ha
d12n9ha

Nagość jest często tematem kontrowersyjnym, szczególnie gdy dotyczy przestrzeni publicznej, a przepisy prawne zwykle regulują tę kwestię dość rygorystycznie. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Za "nieobyczajny wybryk" w miejscu publicznym grozi mandat

W Polsce kwestia opalania się topless regulowana jest przez artykuł 140. Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem osoba publicznie dopuszczająca się "nieobyczajnego wybryku" może podlegać karze 1,5 tys. zł.

d12n9ha

Kluczowe znaczenie dla zrozumienia, gdzie można opalać się topless, ma słowo "publicznie" użyte w przytoczonym artykule Kodeksu wykroczeń.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20 września 1973 roku (VI KZP 26/73) wyjaśnił, że o miejscu publicznym mówimy gdy "ze względu na miejsce działania, bądź ze względu na okoliczności i sposób działania sprawcy jego zachowanie się jest lub może być dostępne (dostrzegalne) dla nieokreślonej liczby osób" - informuje gazeta.pl.

Oznacza to, że opalanie się topless na prywatnej działce może być problematyczne, jeśli teren ten znajduje się w miejscu szczególnie uczęszczanym i widocznym. To samo dotyczy innych przestrzeni publicznych, takich jak plaże czy kąpieliska.

Plaże dla nudystów

Idealnym rozwiązaniem są plaże dla nudystów, gdzie bez obaw możemy opalać się nago przy innych osobach. 

W Polsce plaże dla nudystów znajdziemy m.in. w następujących miejscowościach:

  • Międzyzdroje,
  • Pogorzelica,
  • Grzybowo,
  • Unieście,
  • Rowy,
  • Łeba,
  • Dębki,
  • Chałupy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha