Wszystko jasne. Polacy mówią, jak w tym roku spędzą wakacje
58 proc. planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju, 22 proc. zamierza wyjechać za granicę, a 14 proc. zostać w domu - wynika z badania na zlecenie Związku Banków Polskich. Ponad połowa ankietowanych przyznała, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku.
Najczęściej Polacy wybierali te wyjazdy wypoczynkowe, które wiązały się z pobytem w hotelu i indywidualną organizacją czasu.
Według najnowszego badania ponad połowa ankietowanych planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju, o 3 proc. mniej niż przed rokiem. O 4 proc. więcej, czyli 22 proc. respondentów chce wyjechać za granicę.
14 proc. deklaruje, że zostanie w domu (wobec 15 proc. w analogicznym okresie rok temu). Tak jak przed rokiem 6 proc. badanych nie wie jeszcze, gdzie spędzi urlop i najprawdopodobniej decyzję podejmie w ostatniej chwili.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty
Respondenci, którzy nie zamierzają w te wakacje nigdzie wyjeżdżać, wskazali, że przyczyną jest pogorszenie ich sytuacji finansowej (41 proc., wzrost o 9 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem). 31 proc. zadeklarowało, że zazwyczaj nie korzysta z wyjazdów wypoczynkowych. Co czwarty badany zostanie w domu z powodu wzrostu cen wyjazdów.
Ponad połowa zadeklarowała, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku. Co trzeci nie zamierza wydawać więcej.
Ile zapłacimy za wakacje w 2023?
Planowanie budżetu na wakacje może uchronić nas przed niechcianym stresem.
Średnio na wakacje w przeliczeniu na osobę zamierzamy wydać w bieżącym roku 1614 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem. Warto pamiętać, że jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć – skomentował Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich
Podobnie jak przed rokiem Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych oszczędności. 85 proc. nie zamierza sięgać po kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie wakacyjnych planów. Taką możliwość rozważa co dziesiąty badany. Jak podano, potwierdzają to wyniki majowego "Monitora Bankowego" ZBP. Bankowcy pytani o to, czy zauważają wzrost zainteresowania ofertą kredytów i pożyczek na wakacyjny wypoczynek, w zdecydowanej większości udzielili przeczącej odpowiedzi.
Zdecydowana większość Polaków nie planuje w tym roku dużych wydatków
W badaniu zapytano też o dodatkowe wydatki Polaków w okresie wakacyjnym. 26 proc. wykorzysta ten czas, żeby przeprowadzić remont mieszkania czy domu, 21 proc. zadba o zdrowie, 18 proc. przeznaczy dodatkowe kwoty na różne okolicznościowe uroczystości takie jak wesela. 17 proc. badanych kupi latem nowy sprzęt RTV. Zakup nowego auta w tym okresie planuje 7 proc. badanych. 4 proc. zainwestuje w edukację i zapisze się na kursy językowe. Prawie co czwarty badany nie planuje żadnych dodatkowych wydatków w lecie.
Badanie przeprowadziła w czerwcu agencja badawcza Minds&Roses techniką wywiadów internetowych na reprezentatywnej próbie Polaków liczącej 1000 osób.
Przy rosnących kosztach życia i innych czynnikach prognozujących spowolnienie gospodarcze nie dziwi fakt, że Polacy w sposób pragmatyczny podchodzą do wydatków. Wygląda na to, że stawiamy na stabilność finansową.