OPEC z rekordowym zyskiem z eksportu ropy w 2012 r.
Wiadomo już, że średnia cena ropy Brent w 2012 roku będzie najwyższa w historii - ponad 111 dolarów za baryłkę. Oznacza to także, że najwyższe w historii będą zyski krajów OPEC z eksportu surowca.
Według wstępnych szacunków kraje członkowskie kartelu zarobiły w tym roku 1,052 bln dolarów na naftowym eksporcie, czyli o 2,5 proc. więcej niż przed rokiem. Byłby to najwyższy w historii zysk nie tylko w wartościach nominalnych, ale także po uwzględnieniu inflacji. Nawet w czasie największych kryzysów naftowych w latach siedemdziesiątych XX wieku rzeczywiste zyski OPEC nie były tak wysokie.
Pewnym przetasowaniom uległ w 2012 r. podział tej kwoty pomiędzy kraje członkowskie kartelu. Zdecydowanie mniej niż przed rokiem zarobił Iran. To przede wszystkim efekt sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj przez USA i Unię Europejską. Udział Iranu w tegorocznych zyskach wyniesie około 6,5 proc., podczas gdy zwykle było to około 10 proc. Na irańskim embargo skorzystali inni producenci - przede wszystkim Arabia Saudyjska, Irak, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Więcej, niż rok temu zarobi także Libia, która odbudowuje się po wojnie domowej.
Niepokoje społeczne na Bliskim Wschodzie przyczyniają się do utrzymywania wysokich cen surowca. Kraje członkowskie OPEC z tego regionu zmuszone były bowiem istotnie zwiększyć wydatki socjalne, które możliwe są tylko dzięki droższej ropie. Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego kraje takie, jak Arabia Saudyjska czy ZEA, potrzebują ceny ropy na poziomie ponad 80 dolarów za baryłkę, by zbilansować swoje budżety. Jeszcze dekadę temu równowaga ta możliwa była przy cenie rzędu 25 dolarów za baryłkę.
Nic więc dziwnego, że kraje członkowskie kartelu nie wspominają nawet o możliwości zwiększenia wydobycia by zbić nieco cenę ropy i pobudzić popyt na surowiec.
z Londynu Marcin Szczepański