Trwa ładowanie...
dom
13-09-2008 08:02

Opłaca się budować ze zwrotem VAT

Osoby ubiegające się o zwrot podatku w budownictwie mogą w ciągu pięciu lat odzyskać nawet 30 tys. zł. Tyle wynosi limit według obecnych wyliczeń. Zainteresowani muszą udowodnić zakup materiałów fakturami wystawionymi na swoje nazwisko.

Opłaca się budować ze zwrotem VATŹródło: Jupiterimages
d32bbam
d32bbam

O zwrot części VAT mogą się starać osoby, które budują dom lub remontują mieszkanie systemem gospodarczym. Dzięki temu mogą odzyskać część wydatków na materiały budowlane. Normuje to ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym obowiązująca od 1 stycznia 2006 r.

Zainteresowani muszą jednak pamiętać, że zwrot przysługuje, jeżeli stawka VAT na dany towar wzrosła po 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc.

Konieczne dokumenty

Szczegółowy wykaz towarów objętych tą preferencją podano w obwieszczeniu ministra transportu i budownictwa. Lista zawiera 170 pozycji wraz z numerami PKWiU. Dostępna jest również na stronach internetowych resortu finansów, gdzie zainteresowani znajdą też informator dotyczący odzyskania VAT – www.mf.gov.pl (zakładka Ministerstwo Finansów/Informatory).

Jak wynika z wykazu, odliczyć można m.in. VAT na cegły, żwir, płyty chodnikowe, klepki, okna i drzwi, kotły centralnego ogrzewania, umywalki oraz przewody elektryczne.

d32bbam

Zainteresowani powinni złożyć do urzędu skarbowego wniosek na druku VZM. Trzeba w nim podać m.in. wykaz wydatków oraz rodzaj i rok rozpoczęcia inwestycji. Do wniosku należy dołączyć kopię pozwolenia na budowę lub – jeśli chodzi o remont – dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu (np. akt własności lub umowa najmu)
. Konieczne będą też kopie faktur wystawionych na nazwisko wnioskodawcy.

Poza tym podatnik musi wypełnić druk VZM1A (jeśli nie korzystał w poprzednich latach z ulg mieszkaniowych) lub VZM1B (jeżeli z nich korzystał). Wpisuje się tam wykaz dołączonych faktur.

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś zaczął gromadzić np. cegły, zanim jeszcze uzyskał pozwolenie na budowę? _ We wniosku o zwrot części VAT można uwzględnić materiały kupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę domu. Jednakże w momencie składania wniosku trzeba już mieć to pozwolenie _ - wyjaśnia Paulina Koteluk z Izby Skarbowej w Krakowie. Lepiej znać numer PKWiU

Osoby, które zamierzają się starać o odzyskanie VAT, powinny poprosić sprzedawcę o podanie na fakturze numeru PKWiU. Nie jest to wprawdzie obowiązkowe, ale brak PKWiU może być problemem, bo – jak wynika z praktyki urzędów skarbowych – często trudno określić, czy za dany materiał przysługuje zwrot. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy sprzedawca wpisze niepełną nazwę towaru.

d32bbam

Refundacja VAT jest ograniczona. Obowiązują pięcioletnie limity, liczone od dnia złożenia pierwszego wniosku po 31 grudnia 2005 r. Jeśli więc ktoś złożył pierwszy wniosek np. 20 maja 2007 r., to limit liczy się do 19 maja 2012 r. Następny pełny limit przysługiwałby od 20 maja 2012 r. do 19 maja 2017 r.

Wnioski można składać w dowolnym momencie, ale nie częściej niż raz w roku. Składając kolejny przed upływem pięciu lat, należy pamiętać, by odliczyć poprzednio otrzymaną kwotę. Urząd skarbowy ma sześć miesięcy na wydanie decyzji, w której określa kwotę przysługującego podatnikowi zwrotu. Następnie wypłaca pieniądze w ciągu 25 dni od doręczenia decyzji.

Uwaga na limity odliczeń

Podatnik musi też samodzielnie wyliczyć kwotę zwrotu. Ustawa przewiduje dość skomplikowane wzory tych wyliczeń.

d32bbam

Najpierw należy zsumować VAT wynikający ze wszystkich faktur oraz sprawdzić ogłaszaną co kwartał przez Główny Urząd Statystyczny cenę jednego metra kwadratowego. Jeśli ktoś występuje o refundację w III kwartale br., cena GUS wynosi 2970 zł. W IV kwartale br. będzie to 3186 zł.

Suma, jaką można odzyskać, zależy od tego, czy dana osoba korzystała z ulg budowlanych oraz czy prowadzona przez nią inwestycja wymagała pozwolenia na budowę.

Jak wyliczyć należną kwotę

d32bbam

1. Pan Piotr buduje dom (inwestycja wymaga pozwolenia na budowę) i nie korzystał wcześniej z ulg mieszkaniowych.
Zwrot wynosi 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur. Nie może przekroczyć 12,295 proc. sumy, jaką uzyskamy po pomnożeniu 70 mkw. i ceny 1 mkw. ogłaszanej przez GUS.

Etap pierwszy - wyliczenie limitu dla pięcioletniego okresu:
12,295 proc. z kwoty [70 mkw. x cena 1 mkw. (czyli 3186 zł)]
12,295 proc. x 70 x 3186 zł = 27 420 zł
Tyle pan Piotr może maksymalnie odliczyć w ciągu pięciu lat.

Etap drugi - wyliczenie kwoty przysługującego zwrotu:
Załóżmy, że kwota VAT wynikająca z faktur wynosi 17 000 zł.
68,18 proc. z 17 000 zł = 11 591 zł.
Wyliczona suma nie przekracza przysługującego limitu (patrz etap pierwszy), więc pan Piotr otrzyma 11 591 zł.

d32bbam

2. Pani Anna remontuje mieszkanie (nie wymaga to pozwolenia na budowę), ale korzystała wcześniej z ulg mieszkaniowych.
Ją obowiązuje inny wzór. Zwrot wynosi 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, ale nie więcej niż 9,959 proc. sumy, jaką uzyska po pomnożeniu 30 mkw. i ceny GUS.

Etap pierwszy - wyliczenie pięcioletniego limitu:
9,959 proc. z kwoty [30 mkw. x cena 1 mkw. (czyli 3186 zł)]
9,959 proc. x 30 x 3186 zł = 9519 zł
Tyle pani Anna może maksymalnie odliczyć w ciągu pięciu lat.
Załóżmy, że kwota VAT z faktur wynosi 2200 zł.

Etap drugi - wyliczenie zwrotu:
55,23 proc. z 2200 zł = 1215 zł.
Wyliczona kwota nie przekracza przysługującego limitu (patrz etap pierwszy), więc zwrot dla pani Anny wyniesie 1215 zł.

Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita

d32bbam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32bbam