Opłaca się zatrudniać kobiety

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zorganizowała konferencję „Równe szanse – wyższa efektywność” poświęconą sytuacji kobiet na rynku pracy.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zorganizowała konferencję „Równe szanse – wyższa efektywność” poświęconą sytuacji kobiet na rynku pracy.

Zdaniem "Lewiatana" bezrobocie w Polsce będzie spadać, a pracodawcy będą odczuwali kurczące się zasoby na rynku pracy.

"To wymaga od firm zmiany dotychczasowego podejścia do zatrudniania kobiet. Doświadczenia zachodnie pokazują, że strategie równych szans warto stosować nie tylko z powodów etycznych, czy prawnych, ale przede wszystkim biznesowych. Z badań przeprowadzonym dla KE w 2005 roku wynika, że według 83 proc. firm stosowanie takiej strategii ma korzystny wpływ na ich efektywność i konkurencyjność" - czytamy w komunikacie Konfederacji.

Według danych przedstawionych przez PKPP "Lewiatan" kobiety ciągle mają utrudniony dostęp do wyższych stanowisk, ich płace są niższe od zarobków mężczyzn średnio o 20%. Reprezentacja kobiet w polskim sejmie wynosi 10%, w senacie 11%.Udział kobiet w samorządach jest jeszcze niższy. W biznesie jedynie 7,7% stanowisk kierowniczych pełnionych jest przez kobiety, a jedynie 2% to najwyższe stanowiska.

_ Przeciętny pracodawca nie wie, że pomagając zatrudnionej kobiecie, zyskuje w rezultacie zadowolonego z pracy, oddanego i efektywnego pracownika. Dlatego należy tworzyć odpowiednie rozwiązania nie tylko dla kobiet, które są wyłącznie zorientowane na pracę i często pozostają bezdzietne, ale również tych, które mają rodziny i chcą korzystać z elastycznych form pracy, ale także dla kobiet, które rozpoczynają karierę zawodową w bardziej dojrzałym wieku, kiedy ich dzieci są już samodzielne _ – powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan otwierając konferencję.

Zdaniem Bochniarz nowoczesne rozwiązania powinny być neutralne ze względu na płeć i umożliwiać również mężczyznom angażowanie się w opiekę nad dziećmi.

_ Polityka równościowa w dłuższej perspektywie przynosi korzyści zarówno dla pracodawców/ przedsiębiorców, czyniąc ich firmy bardziej efektywne i konkurencyjne, jak również dla całej gospodarki. Nasi dzisiejsi goście z europejskich organizacji pracodawców i firm podzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie _ – dodała Bochniarz.

W opinii pracodawców nie wykorzystujemy w pełni potencjału ludzi na rynku pracy i naszych pracowników. Brakuje nam kompetentnych i utalentowanych liderów. Nie promując kobiet na stanowiska kierownicze, wykorzystujemy jedynie 50% dostępnego potencjału. Tymczasem to kobiety są dominującą grupą wśród studiujących w wyższych szkołach, na studiach podyplomowych, doktorskich, czy MBA. Jest ich też więcej wśród absolwentów wyższych uczelni. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Catalyst, zajmującą się consultingiem w dziedzinie zarządzania, firmy z najlepszymi wynikami z Listy Fortune 500 zatrudniają więcej kobiet na stanowiskach średnich i wyższych kierowniczych. Firmy w krajach europejskie wykazują podobny trend, a analiza ich działalności dowodzi, że mają one lepsze wskaźniki zwrotu z kapitału im więcej kobiet zajmuje w nich wyższe stanowiska kierownicze. Stosowanie zasady równości w firmie, stwarzanie kobietom szansy do rozwoju i awansu, opłaca się z wielu powodów. Pracodawcy europejscy pytani w
badaniach prowadzonych w 2005 r. dla KE o korzyści z takiej strategii wymieniali m.in.:
- możliwość wybierania lepszych pracowników podczas selekcji i rekrutacji z większej grupy talentów
- otrzymywanie więcej aplikacji
- anty-dyskryminacyjne zatrudnianie może przyciągać lepszych kandydatów
- biznes może korzystać z większej różnorodności doświadczeń i umiejętności zatrudnianych ludzi
- wspomaga budowę pozytywnego wizerunku firmy
- uzupełnia deficyt wykwalifikowanych męskich liderów
- wzrost kreatywności i wydajności
- mniejsza fluktuacja kadr
- poprawa zdolności do wprowadzania zmian
- pozytywne reakcje klientów
- pozytywna reputacja

Konkurs

19 czerwca upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu Firma Równych Szans.

Firma Równych Szans 2006 to konkurs organizowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w ramach projektu Gender Index.

Celem konkursu jest wyróżnienie firm – liderów polskiego biznesu, którzy w innowacyjny sposób wykorzystują możliwości, jakie stwarza polityka równych szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Zwycięzcy konkursu zostaną uhonorowani prestiżowym godłem. Firma Równych Szans 2006.

Do konkursu mogą przystąpić firmy, które zatrudniają nie mniej niż 10 pracowników i działają na polskim rynku co najmniej 3 lata.

Formularz oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie www.undp.org.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)