ycipk-4jzp5v

Opłaty za niemieckie autostrady coraz bliżej

Austrii raczej nie uda się zapobiec wprowadzeniu opłat drogowych w Niemczech. Unijni eksperci uznali właśnie, że niemieckie myto będzie zgodne z prawem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W przyszłym roku za przejazd autostradą w Niemczech będziemy już musieli zapłacić
W przyszłym roku za przejazd autostradą w Niemczech będziemy już musieli zapłacić (Wikimedia Commons CC BY, Fot: M.Minderhoud - Own work)
ycipk-4jzp5v

Prokurator generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się za odrzuceniem austriackiej skargi w sprawie niemieckich opłat autostradowych.

Zdaniem prokuratora Nilsa Wahla, zajmującego się tą sprawą, niemieckie przepisy nie będą dyskryminujące wobec innych obywateli Unii Europejskiej. Austria była innego zdania, dlatego skierowała skargę przeciwko Niemcom do TSUE.

Zobacz: Nowe przepisy dla jeżdżących po autostradach

ycipk-4jzp5v

Nils Wahl poinformował, że Niemcy mają prawo do obarczenia kosztami korzystania z autostrad wszystkich uczestników ruchu, także tych z zagranicy. W tej chwili na autostrady łożą głównie niemieccy podatnicy.

Prokurator dodał, że zrozumiały jest argument władz w Berlinie, iż niemieccy kierowcy zostaliby obłożeni niewspółmiernie wysokimi kosztami, gdyby musieli jednocześnie płacić podatek drogowy, jak i kupować winiety autostradowe.

Plan obniżenia podatku drogowego dla niemieckich kierowców nie jest zatem dyskryminacją kierowców z zagranicy, uznał prokurator.

ycipk-4jzp5v

Opłaty w przyszłym roku

Kontrowersyjny plan pobierania opłat za korzystanie z niemieckich autostrad ma zostać wprowadzony w życie jesienią 2020 roku. Kierowcy będą musieli kupować winiety uprawniające do korzystania z autostrad. Bundestag przegłosował to już w 2017 roku.

Winiety będą musieli posiadać także Niemcy, ale zostanie im jednocześnie obniżony podatek drogowy, więc finansowo nie odczują żadnej różnicy. Austria uważała to za dyskryminację zagranicznych kierowców.

Wysokość opłat będzie uzależniona od pojemności silnika i stopnia emisji szkodliwych substancji. Dziesięciodniowa winieta dla najmniejszych i najbardziej ekologicznych samochodów ma kosztować 2,5 euro.

ycipk-4jzp5v

Czytaj: Czytaj także: PKS-y odchodzą do lamusa. Dziury komunikacyjne rosną

Właściciele starych, kopcących samochodów z dużymi silnikami zapłacą nawet 10 razy więcej. Przewidziano też winietę dwumiesięczną, której cena waha się od 7 do 50 euro.

Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy spodziewać się za kilka tygodni. Trybunał nie jest związany rekomendacją prokuratora generalnego, ale zazwyczaj się z nią zgadza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-4jzp5v
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jzp5v

ycipk-4jzp5v
ycipk-4jzp5v