Trwa ładowanie...
dr6e1fg
dr6e1fg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Opole/ Będą kolejne inwestycje przeciwpowodziowe z unijnym wsparciem

Poldery Żelazna i Kąty Opolskie-Chorula oraz zbiornik Racławice Śląskie - to inwestycje przeciwpowodziowe, które mają być zrealizowane w ramach RPO woj. opolskiego. Dwie inne duże inwestycje z dofinansowaniem unijnym w woj. opolskim planuje też RZGW Wrocław.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dr6e1fg

Na przebudowę polderu Żelazna w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) woj. opolskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 10,3 mln euro. Ma on dać ochronę blisko 890 mieszkańcom okolicznych miejscowości i ich majątku. Kwota zapisana w RPO na zbiornik Racławice Śląskie to 8,2 mln euro. Ma on dać ochronę 500 osobom. Na polder Kąty Opolskie - Chorula zarezerwowano 2,5 mln euro. Ochrona ma dotyczyć 190 osób i ich majątku.

Na zorganizowanej w ostatnich dniach w opolskim urzędzie marszałkowskim konferencji poświęconej pieniądzom unijnym dostępnym w RPO dyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju wsi opolskiego urzędu marszałkowskiego Wiesław Kryniewski wyjaśniał, że istniejący polder Żelazna to obiekt jeszcze przedwojenny i niesterowalny. Czasowo można w nim zgromadzić ok. 1,7 metrów sześc. wody. "Naszym celem jest spowodować, by po przebudowie był on sterowalny i zwiększyć jego pojemność do ok. 10 mln metrów sześc. wody" - mówił. Zaznaczył, że dzięki temu pośrednio - poprzez sterowalność polderu - będzie można zwiększyć m.in. bezpieczeństwo mieszkańców Brzegu (Opolskie).

Zbiornik Racławice Śląskie na Osobłodze, rzece o górskim charakterze, ma się znajdować niedaleko granicy z Czechami. Kryniewski mówił, że miejscowości położone wzdłuż tej rzeki, aż do ujścia Odry, przy powodziach ostatnich lat - np. z roku 1997 - były narażone na podtopienia i zalania. Według założeń zbiornik ma być sterowalny i pozwolić na gromadzenie szacunkowo 5-10 mln metrów sześc. wody. "To pozwoliłoby przez 2-3 dni zatrzymać w nim wodę i ulżyć Odrze, gdyby przemieszczała się nią fala powodziowa" - wyjaśniał.

dr6e1fg

Polder w Kątach Opolskich ma być mniejszy, na ok. 4 mln metrów sześc. wody. Ale - jak mówił Kryniewski - może on mieć znaczenie w ciągu wszystkich urządzeń przeciwpowodziowych, które docelowo mają się znaleźć wzdłuż Odry.

Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu Piotr Stachura podał PAP, że w planach na najbliższe lata RZGW ma do realizacji w opolskim dwa duże przedsięwzięcia typowo przeciwpowodziowe z przewidywaną dotacją UE. "Pozostałe inwestycje zaplanowane przez nas na terenie Opolszczyzny to przede wszystkim zadania transportowe, związane z żeglugą" - zastrzegł.

Pierwszym z planowanych zadań jest projekt poprawy ochrony przeciwpowodziowej na rzece Nysie Kłodzkiej i na jej odcinku ujściowym. Inwestycja ma być realizowana w rejonie Skorogoszczy i Wronowa (Opolskie) i jest kolejnym etapem prac - po pracach zakończonych w 2014 r. w Lewinie Brzeskim.

Stachura wyjaśnił, że celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców terenów przyległych do koryta Nysy Kłodzkiej. "Zadanie polegać będzie na rozbudowie tamtejszego węzła wodnego" - tłumaczył Stachura. "W planach jest też przebudowa koryta rzecznego na odcinku o długości 6,8 km; przygotowanie trasy ulgi powodziowej w Skorogoszczy o długości 800 metrów oraz modernizacja i rozbudowa wałów od nasypu kolejowego do obwałowania Odry" - dodał.

dr6e1fg

Wartość tej inwestycji ma wynieść ok. 120 mln zł.

Drugim planowanym przez RZGW zadaniem na Opolszczyźnie ma być II etap modernizacji zbiornika Nysa na Nysie Kłodzkiej. Chodzi o prace przygotowawcze do realizacji tej inwestycji. "Zadanie, warte ok. 10 mln zł, polegać będzie na przygotowaniu obszernej dokumentacji technicznej na budowę kanału ulgi dla zbiornika Nysa oraz obiektów towarzyszących" - wyjaśnił. Dodał, że projektowana dzięki temu inwestycja będzie polegać m.in. na budowie tzw. kanału obiegowego o długości 11 km wraz z np. obiektami komunikacyjnymi - pięcioma mostami, w tym dwoma kolejowymi.

Stachura zaznaczył, że duży wpływ na bezpieczeństwo powodziowe Opolszczyzny będzie mieć inna zaplanowana przez RZGW Wrocław inwestycja w Kotlinie Kłodzkiej (dolnośląskie). Chodzi o projekt "Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony miasta Kłodzka". "W zakresie tego zadania znajduje się budowa czterech suchych zbiorników - Szalejów Górny na Bystrzycy Dusznickiej, Boboszów na Nysie Kłodzkiej, Roztoki na Goworówce, Krosnowice na Dunie. Łączną wartość tego zadania szacujemy na ok. 480 mln zł" - podał rzecznik.

Dodał, że dodatkowo do realizacji planowane są w tym rejonie prace związane z regulacją rzek Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej, Bystrzycy Dusznickiej i Ścinawki, finansowane ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz budżetu państwa, o wartości około 500 mln zł. "Po zrealizowaniu tych inwestycji nie tylko naprawimy koryta i polepszymy przepustowość rzek, ale też będziemy mogli większość wód dopływów i samej Nysy Kłodzkiej +wychwycić+ jeszcze w górze rzeki, dzięki czemu fale wezbraniowe docierające na Opolszczyznę tą rzeką będą znacząco zredukowane" - zaznaczył.

Opolszczyzna była regionem mocno dotkniętym przez powodzie z lat 1997 czy 2010.

dr6e1fg

Podziel się opinią

Share
dr6e1fg
dr6e1fg