Trwa ładowanie...
d3f3zzj

Opole/ Od stycznia zmiany w strefie parkowania

Darmowe pierwsze 15 minut parkowania, możliwość płacenia kartą np. zbliżeniowo, więcej ulic do parkowania dla płacących abonamenty - to zmiany w strefie płatnego parkowania w Opolu, które wejdą w życie od stycznia, gdy zacznie nią zarządzać spółka miejska.

Share
d3f3zzj

W minionych latach strefą płatnego parkowania w Opolu zarządzała firma prywatna, która była przez miasto wynagradzana za tę usługę. Od nowego roku operatorem strefy stanie się należący do miasta Zakład Komunalny w Opolu. Władze Opola uznały, iż lepszym rozwiązaniem będzie, by przychody związane z zarządzaniem strefą trafiały właśnie do spółki miejskiej.

"Przekazując zarządzanie strefą Zakładowi, a więc i środki z tego tytułu, zasilamy naszą własną spółkę pieniędzmi, które pochodzić będą z wykonywanej usługi" - wyjaśnił wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha.

Zakład Komunalny, przygotowując się do przejęcia opolskiej strefy płatnego parkowania, kupił już 127 parkomatów. Pietrucha zapewnił, że to najnowocześniejsze urządzenia dostępne w tej chwili na rynku. Dają one np. możliwość płacenia monetami, ale też wykonywania transakcji bezgotówkowych, czyli posługiwania się aplikacjami na telefon albo - jak tłumaczył - płacenia kartą zbliżeniowo, jak i tradycyjnie. "Operatorowi natomiast dają możliwość pełnej automatyki zarządzania. Online można zbadać, w jakim stanie jest dane urządzenie i czy właściwie pracuje" - wyjaśniał Pietrucha.

d3f3zzj

Z organizacyjnego punktu widzenia dla korzystających ze strefy nie zmienia się nic. Parkomaty pozostaną w tych samych miejscach, obszar strefy i ceny w niej obowiązujące nie zmienią się. Przy okazji wprowadzonych zostanie jednak kilka nowinek. "Mamy nadzieję, że unowocześnią one sposób korzystania ze strefy" - dodał Pietrucha.

Jedną ze zmian będzie to, że pierwsze 15 minut parkowania na terenie strefy będzie bezpłatne. Trzeba będzie tylko pobrać tzw. bilet zerowy umożliwiający takie parkowanie. "To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy np. przywożą gdzieś w centrum dziecko do żłobka czy przedszkola. Mamy też nadzieję, że taki krok zwiększy rotację w strefie" - tłumaczył Pietrucha.

Zmieni się też sposób wydawania abonamentów miesięcznych. Do tej pory były one zapisywane na jedną ulicę, przy której mieszkał ich posiadacz; a dla lokali narożnych, znajdujących się u zbiegu ulic - na dwie ulice. "Od stycznia każdy abonament wydawany na mieszkańca strefy płatnego parkowania będzie opisany dwiema ulicami" - zapowiedział Pietrucha.

Wprowadzony został także tzw. abonament eko, czyli abonament dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Pietrucha podał, że miesięcznie będzie on kosztować 20 zł, znacznie mniej niż obowiązujące dotąd normalne tzw. abonamenty ogólnodostępne, za które trzeba było - w zależności od strefy - płacić 160 zł lub 80 zł miesięcznie.

d3f3zzj

Zmiany wejdą od Nowego Roku. 31 grudnia dotychczasowy operator wyłączy swoje urządzenia.

Pietrucha, pytany o koszty wprowadzenia tej zmiany podał, że zakup nowych parkomatów kosztował Zakład Komunalny ok. 2 mln zł. Kosztem spółki będzie również usługa związana z utrzymaniem i serwisem tych urządzeń, co wyniesie ok. 500 tys. zł rocznie; a także koszty związane np. z pobieraniem i przeliczaniem pieniędzy z opłat. "W sumie koszt całej operacji zamknie się w kwocie 2,8 mln zł, przy czym zakup urządzeń jest wydatkiem jednorazowym" - wyliczył Pietrucha.

Dodał też, że miasto będzie płaciło Zakładowi Komunalnemu za usługę, czyli utrzymanie strefy płatnego parkowania, ok. 1,9 mln zł rocznie. "To taki sam koszt, który do tej pory ponosiliśmy na utrzymanie strefy. Z tym, że płaciliśmy firmie, a teraz będziemy płacić swojej spółce" - zaznaczył.

d3f3zzj

Podziel się opinią

Share
d3f3zzj
d3f3zzj