Trwa ładowanie...
d1w71ci
23-08-2015 15:20

Opole/Wdrażanie nowych technologii celem polsko-niemieckich konferencji

Dobre praktyki współpracy nauki i biznesu w zakresie wdrażania nowych technologii czy szukanie partnerów, którzy te nowe technologie pomogą wdrożyć - to m.in. cele polsko-niemieckich konferencji "Bridge", z których pierwsza odbędzie się w Opolu.

d1w71ci
d1w71ci

Podczas tej konferencji poruszane mają być tematy dot.: lekkich konstrukcji; materiałów i komponentów hybrydowych; technologii drukowania w 3D oraz tzw. produkcji efektywnie korzystającej z zasobów. Inicjatorem przedsięwzięcia jest klaster MERGE działający przy Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz w dziedzinie lekkich konstrukcji, a współorganizatorami urzędy marszałkowskie woj. opolskiego i dolnośląskiego, niemiecka Saksonia, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Politechnika Opolska i Politechnika Wrocławska.

Zaplanowana w Opolu, pierwsza konferencja Bridge ma się odbyć dopiero w kwietniu, ale organizatorzy już opowiedzieli o jej założeniach - m.in. po to, by zachęcić firmy, które chciałyby w niej wziąć udział, do zgłaszania się do nich.

Prof. Lothar Kroll z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz tłumaczył, że konferencja ma być pomostem pomiędzy nauką i biznesem, ale też okazją do współpracy między Saksonią, Dolnym Śląskiem i Opolszczyzną oraz działającymi na ich terenie firmami. Ma to być pole do współpracy w zakresie wdrażania nowych technologii.

Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) prof. Tadeusz Więckowski podkreślał, że dla strony polskiej przedsięwzięcie to może być szczególnie ważne, bo "doświadczenia strony niemieckiej w zakresie współpracy nauki i gospodarki są o wiele szersze i starsze niż w Polsce". "Mamy nadzieję, że polskie firmy, które wezmą w niej udział podpatrzą jak funkcjonują firmy w Niemczech w tym względzie. Chodzi o to, by nasi przedsiębiorcy nie bali się ryzyka inwestowania w nowe technologie" - mówił prof. Więckowski.

d1w71ci

Dodał, że jeżeli polskie firmy nie zaczną wdrażać najnowszych technologii, to mimo że dziś niektóre z nich są już firmami globalnymi, za 10 lat z tego globalnego rynku mogą zostać zepchnięte.

Szef KRPUT zaznaczył, że konferencje Bridge mają być cykliczne i odbywać się raz w Polsce, raz w Niemczech. Podkreślił też, wypracowana na nich współpraca pomoże w korzystaniu z unijnych pieniędzy - zarówno dzięki międzynarodowym relacjom instytucji nauki, jak i współpracy nauki z biznesem. Na kwietniową konferencję, prócz naukowców, mają być zaproszeni m.in. biznesowi partnerzy klastra MERGE - z branż automotiv, budowy maszyn czy OZE.

Deputowany do parlamentu Saksonii Stephan Meyer podkreślił na zorganizowanej w ostatnich dniach przez miasto Opole konferencji prasowej, że planowana konferencja ta ma być przykładem, iż tak blisko położone kraje jak Polska i Niemcy muszą pracować razem nad nowymi technologiami. "Mamy kompetentnych naukowców, mocny przemysł i ważne by to wykorzystać dla całej UE" - przekonywał.

Polsko-niemiecka konferencja Bridge ma się odbyć 7 i 8 kwietnia 2016 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

d1w71ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w71ci