Trwa ładowanie...
d7ilkgc
27-01-2016 08:55

Opolskie/ Budowa odcinka wałów w gm. Dobrzeń Wlk tańsza niż planowano

O prawie połowę taniej może być wybudowany ostatni odcinek 2,6 km wałów przeciwpowodziowych w gm. Dobrzeń Wielki wzdłuż Odry. Najtańsza z ofert złożonych w przetargu na to zadanie opiewa na 6,7 mln zł, a planowano na nie ok. 13,5 mln zł.

d7ilkgc

Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) w Opolu Zbigniew Bahryj podał PAP, że tak duże oszczędności to wynik złej sytuacji w branży budowlanej i hydrotechnicznej. "Nasz przetarg był jednym z niewielu jeśli nie jedynym ogłoszonym w niej w ostatnim czasie. Stąd bardzo korzystne oferty" - wyjaśnił.

Jak dodał zadanie, na które rozpisano przetarg, to ostatni odcinek wałów w gm. Dobrzeń Wielki - z łącznej ich długości ponad 9,3 km, które były budowane i modernizowane w ostatnich latach. Przetarg ten ma zostać rozstrzygnięty w ciągu 2-3 tygodni, a prace potrwają do końca października.

Wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka podkreślił, że wykonanie tego odcinka oznaczać będzie zakończenie etapu prac zabezpieczających gminę Dobrzeń Wielki, a szczególnie takich znajdujących się w niej miejscowości jak Czarnowąsy, Dobrzeń Mały i Dobrzeń Wielki oraz Borki. Inwestycje te - zaznaczył Konopka - zapewnią bezpieczeństwo dla łącznie 5,5 tys. mieszkańców tego terenu, a także dla tak ważnych obiektów gospodarczych jak np. rozbudowywana właśnie za ponad 11,5 mld zł Elektrownia Opole.

"Będzie to z pewnością kolejna po opolskiej dzielnicy Metalchem tak kompleksowo zabezpieczona przeciw powodzi strefa pod Opolem" - dodał Konopka.

d7ilkgc

Pozostałe przebudowywane i modernizowane ostatnio wały w gm. Dobrzeń Wielki, których w sumie jest ponad 9,3 km, są już zrobione lub wykonywane są na nich ostatnie prace. Budowa nowego odcinka o długości 2,6 km będzie wykonywana dzięki pieniądzom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak zapowiedział Konopka, w związku z oszczędnościami, które - na co wszystko wskazuje - pojawią się w tym przetargu, Opolszczyzna będzie się starać o to, by pozostałe środki przeznaczone przez Fundusz na tę inwestycję wykorzystać na kolejne zadanie przeciwpowodziowe w regionie. "Mamy nadzieję, że uda nam się dzięki tym kilku zaoszczędzonym milionom wykonać podobne zadanie w Brzegu - Ratajach" - mówił.

Wicemarszałek zaznaczył, że na inwestycję w Brzegu także planowanych było ok. 13-14 mln zł, ale władze województwa liczą, że także ją udałoby się ostatecznie wykonać taniej.

Dyrektor WZMiUW wyjaśnił, że w Brzegu - Ratajach miałoby być wybudowanych ok. 2 km wałów. "To zadanie, które czeka na swoją realizację od 2003 roku, ale w minionych latach nie miało szczęścia jeśli chodzi o uzyskiwanie pozwolenia budowlanego. Udało się nam je uzyskać dopiero w ub. roku, a i od tej decyzji odwołały się trzy osoby niebędące nawet mieszkankami Brzegu" - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

d7ilkgc

Zdaniem Bahryja, aby móc wykorzystać zaoszczędzone w przetargu na budowę wałów w gm. Dobrzeń Wielki pieniądze inwestycja w Brzegu-Ratajach musiałaby zostać objęta nowym wnioskiem i nowym rozstrzygnięciem przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. "Na dziś z tego co wiemy Fundusz nie ma w planach takiego naboru, więc nie można niczego przesądzać. Ale oczywiście będziemy czynić starania, by móc wykorzystać te pieniądze" - zapewnił szef WZMiUW w Opolu.

Gmina Dobrzeń Wielki była zalana zarówno w powodzi z roku 1997, jak i z roku 2010.

d7ilkgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ilkgc