Trwa ładowanie...
d1ivwpz
d1ivwpz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Opolskie/ Wręczono koncesję dot. wydobycia skał wapiennych z dużego złoża

Koncesję dot. wydobycia skał wapiennych dla przemysłu wapienniczego z nowego, dużego złoża Tarnów Opolski - Wschód wręczono uroczyście we wtorek firmie Lhoist Polska w Ambasadzie Belgii w Warszawie. Złoże to może być eksploatowane przez kilkadziesiąt lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ivwpz

Koncesję firmie wręczał członek zarządu woj. opolskiego Tomasz Kostuś.

W rozmowie z PAP Kostuś podkreślił, że przyznana firmie Lhoist koncesja to "ważny z gospodarczego punktu widzenia dokument". "Dla przedsiębiorstwa oznacza rozwój, dla gmin na terenie których znajduje się złoże - podatki i miejsca pracy, a dla samorządu województwa opłaty środowiskowe i umocnienie Opolszczyzny na mapie gospodarczej Polski jako zagłębia przemysłu cementowo-wapienniczego" - mówił.

Koncesja dotyczy wydobycia skał wapiennych dla przemysłu wapienniczego ze złoża "Tarnów Opolski - Wschód". Złoże to położone jest w całości w woj. opolskim, na terenie miejscowości: Otmice, Poznowice i Siedlec (gm. Izbicko) oraz Kamień Śląski (gm. Gogolin).

d1ivwpz

Jak powiedział PAP menadżer ds. zarządzania nieruchomościami Zakładów Wapienniczych Lhoist SA Henryk Malisz złoże to ma powierzchnię ponad 500 hektarów i zostało odkryte, opisane i zarejestrowane przez geologów firmy w ostatnich latach. Jest ono na tyle duże - zdaniem Malisza jest jednym z większych złóż w Polsce - że zapewni funkcjonowanie firmy przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

"Po uzyskaniu tej koncesji, przy wydobyciu na poziomie początkowo dwóch, a docelowo trzech milionów ton wapienia rocznie, jeśli oczywiście pozwoli na to rynek, znika zagrożenie dla kontynuacji działalności firmy" - dodał Malisz.

Wyjaśnił, że obecnie spółka eksploatuje dwie kopalnie na Opolszczyźnie - w Izbicku i Tarnowie Opolskim. Zasoby kamienia w eksploatowanej od ponad 40 lat kopalni w Tarnowie Opolskim kończą się jednak. Stąd pojawiła się potrzeba szukania nowych złóż.

Nowe złoże położone jest kilka kilometrów od obecnego zakładu. Malisz podał, że wydobycie surowców według planów ma ruszyć tam w II kwartale 2017 r. Załoga nowej kopalni pochodzić ma z kopalni wygaszanej, eksploatowanej obecnie w Tarnowie. Można się jednak, zdaniem Malisza, spodziewać zatrudnienia kilkunastu dodatkowych osób, bo wydobywany tzw. metodą strzałową kamień ma być też na miejscu wstępnie obrabiany - utworzona ma być tam m.in. stacja wstępnego kruszenia kamienia.

d1ivwpz

Zakłady Wapiennicze Lhoist S.A. to od 1996 roku część Grupy Lhoist. Zakłady w Tarnowie Opolskim przetwarzają rocznie ponad milion ton kamienia wapiennego. Sztandarowym produktem firmy jest wapno hydratyzowane.

W Polsce istnieje w sumie 5 zakładów produkcyjnych Grupy zatrudniających ponad 550 pracowników. Dwa z nich mieszczą się w woj. opolskim - w Tarnowie Op. oraz w Górażdżach. W samym Tarnowie Op. zatrudnionych jest ok. 150 osób.

Jak podano na stronie internetowej firmy spółka ma klientów w sektorach: ochrony środowiska, rolnictwa, przemysłu hutniczego, papierniczego, chemicznego, budownictwa lądowego, inżynierii drogowej oraz wielu innych.

Lhoist Group to - jak zapisano na stronie internetowej spółki - światowy lider w produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych z siedzibą w Belgii. Grupa obecna jest w 25 krajach świata i ma w sumie ponad 90 zakładów na całym świecie.

d1ivwpz

Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Opolskiej prof. Stefania Grzeszczyk powiedziała PAP, że w Polsce wapienie i margle występują dość powszechnie, a najwięcej jest ich w czterech regionach: świętokrzyskim, opolskim, krakowsko-częstochowsko-wieluńskim i lubelskim. Region opolski ma drugie pod względem wielkości tzw. zasoby przemysłowe tych surowców - po woj. świętokrzyskim. Prof. Grzeszczyk podała, że w woj. opolskim jest ich 851 673 tys. ton, a w świętokrzyskim 1 072 657 tys. ton.

Wyjaśniła, że - w uproszczeniu - zasoby przemysłowe to te, które są przygotowane do wydobycia. W sumie w skali całego kraju wynoszą one 3 155 693 tys. ton. Z kolei tzw. zasoby bilansowe złóż wapieni i margli w całej Polsce to 18 156 609 tys. ton.

d1ivwpz

Podziel się opinią

Share

d1ivwpz

d1ivwpz