Trwa ładowanie...

OPZZ: składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich umów

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, by składki na ubezpieczenie społeczne były płacone od wszystkich form pracy najemnej. Blisko połowa pracujących jest zatrudniona na różne formy umów śmieciowych - powiedział w czwartek szef OPZZ Jan Guz.

OPZZ: składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich umówŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d1qz1n2
d1qz1n2

- Wszelkie wynagrodzenie z pracy najemnej i powiązanej z pracą najemną powinny być w równy sposób opodatkowane i oskładkowane, by pracodawcy nie stosowali żadnych obejść, jak staże pracownicze, wolontariat, agencje pracy tymczasowej, czy poprzez system diet - powiedział Guz w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.

OPZZ domaga się oskładkowania wszystkich dochodów z pracy i pochodnych. Domaga się też podwyższenia minimalnej miesięcznej płacy do poziomu połowy średniego wynagrodzenia i wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej w wysokości 11 zł we wszystkich formach zatrudnienia.

Postulaty organizacji to również radykalne ograniczenie liczby umów na czas określony, liczby umów zleceń i umów o dzieło. Porozumienie chce także likwidacji darmowych staży i ograniczenia stosowania wolontariatu w firmach. W ocenie Guza staże dla nowozatrudnianych pracowników z zasady nie powinny przekraczać trzech miesięcy.

W ocenie szefa "wówczas nie będzie braków w systemie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a jako społeczeństwo nie będziemy dopłacali ze swoich podatków do tych systemów finansując w sposób pośredni cwaniactwo pracodawców i przedsiębiorców".

d1qz1n2

Guz poinformował, że związki zawodowe nadal nie uczestniczą w pracach Komisji Trójstronnej, ale liderzy trzech central spotkali się z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

- Dochodzi do spotkań z przedstawicielami rządu. W ostatnich dniach rozmawialiśmy z ministrem pracy, byłem osobiście, był przewodniczący Solidarności Piotr Duda, był przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka - podał Guz. Powiedział, że ponownie zaprezentowali propozycje zmiany formuły dialogu społecznego w Polsce, ale dotychczas nie uzyskali odpowiedzi ze strony rządu lub prezydenta.

26 czerwca 2013 związki zawodowe zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej. W październiku przedstawiły prezydentowi propozycje nowych zasad prowadzenia dialogu w miejsce Komisji.

d1qz1n2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qz1n2