Orange już gotowy na Euro 2012

Niezawodne łącza internetowe z możliwą transmisją nawet 8,8 Tb/s, 1500 oddelegowanych pracowników, 17 ton sprzętu i materiałów, tysiące laptopów, telefonów i drukarek. Wszystko to połączone w jedną całość aż 380 km kabli - to tylko ułamek działań, jakie Orange Polska będący partnerem technologicznym UEFA Euro 2012™ przeprowadził, by umożliwić kibicom nieprzerwaną transmisję meczów.

Orange już gotowy na Euro 2012
Źródło zdjęć: © Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska

23.05.2012 | aktual.: 23.05.2012 08:10

Orange Polska już 3 lata temu został wybrany przez UEFA Euro 2012™ na partnera technologicznego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012™. W ramach współpracy firma odpowiadała za przygotowanie niezawodnej infrastruktury teleinformatycznej i rozwiązań komunikacyjnych - stacjonarnych i mobilnych. Najważniejszym zadaniem było zbudowanie sieci, która umożliwia łączność pomiędzy 20 różnym miejscami w Polsce. Światłowody połączyły także 4 stadiony i Międzynarodowo Centrum Nadawcze.

W trwających już od trzech lat przygotowaniach brało udział aż 1500 pracowników firmy, z czego ok. 1000 będzie czuwało nad sprawnym funkcjonowaniem wszystkich urządzeń podczas całego turnieju. Orange wyposaży stadiony w Polsce w niemal 1260 stanowisk dziennikarskich – dostarczy sprzęt i pełny zestaw usług teleinformatycznych. Do budowy infrastruktury zużyto 17 ton sprzętu i materiałów. Całość połączono 380 km kabli. Na potrzeby transmisji danych przygotowano 6631 kablowych dostępów LAN, 300 bezprzewodowych punktów dostępu, 1488 telefonów IP, 962 linie ISDN, 1757 kart SIM i telefonów, 100 modemów bezprzewodowego dostępu, 1279 monitorów LCD, niemal 1200 laptopów i monitorów, a także 1000 telewizorów.

Ze stworzonego zaplecza skorzystają oficjalni nadawcy transmitujący turniej na cały świat. Z wymienionego sprzętu i łączy internetowych korzystać będą też przedstawiciele UEFA, media, a pośrednio także kibicie.

Przygotowania do UEFA Euro 2012™ przyniosło technologiczny skok w naszym kraju - sieć ROADM. Dzięki wykorzystaniu dwóch światłowodów możliwe jest przesłanie nawet 8,8 Tb/s. Szacuje się jednak, że w świat wysłanych zostanie co najmniej 4 Pb (petabajt – 1024 TB – 1024x1024 GB). Wynik naprawdę imponujący. Warto wspomnieć, że to tyle, co pięciokrotnie przetworzone na format cyfrowy zasoby Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Ciekawostką jest, że przy budowaniu tej infrastruktury umieszczone w ziemi dwa światłowody nigdy nie mogły zbliżyć się do siebie na mniej niż 50 metrów. To ma zabezpieczyć transmisję danych przed ewentualną awarią np. spowodowaną robotami budowlanymi. Każda z dwóch nitek światłowodu prowadzi do czterech stadionów w Polsce oraz do granicy z Ukrainą.

Jednym z kluczowych elementów partnerstwa technologicznego jest IBC – Międzynarodowe Centrum Nadawcze, które będzie transmitowało obraz i dźwięk do ponad 200 krajów na całym świecie. Orange gwarantuje nieprzerwaną (99,999 proc.) sprawność transmisji danych w dzień meczu. Warto wspomnieć, że dopuszczalna przez UEFA przerwa w transmisji liczona jest zaledwie w sekundach.

Mieliśmy też okazję zobaczyć jak partnerstwo technologiczne przekłada się na konkretny. Wybraliśmy się na wrocławski stadion. Orange wyposaży go:
- Stadium Media Centre - w którym reporterzy i dziennikarze będą opracowywać relację z wydarzeń na stadionie. Orange dostarczy 314 dostępów przewodowych do internetu oraz 200 bezprzewodowych. Specjalny piętrowy namiot pomieści 171 użytkowników na parterze oraz 340 użytkowników na I piętrze.
- Broadcast Compound – ok. 7000 m2 powierzchni, na której zaparkują busy nadawcze. Ma ono kluczowe znaczenie dla transmisji telewizyjnych i radiowych.
- PITCH – czyli 150 stanowisk fotoreporterów, 4 szafy w każdym rogu stadionu, boisko o takich samych wymiarach jak na Camp Nou (60x105m)
- Main Telco Room – czyli serce technologiczne na stadionie. Pomieszczenie, w którym znajdują się główne urządzenia transmisyjne
- Media Tribune – strefę dla komentatorów podczas meczów. Ponad 270 stanowisk komentatorskich dla ponad 200 stacji radiowych i telewizyjnych.
- CCR (Commentary Control Room) - miejsce krytyczne podczas dnia meczowego, w którym dokonuje się kontroli obwodów komentatorskich.
- ICT Office - centrum dowodzenia Orange na stadionie. Miejsce koordynacji wszystkich spraw związanych z zarządzaniem sieci teleinformatycznej stadionu.

Osobną kwestią, nie wchodząca jednak w zakres partnerstwa technologicznego pozostaje rozbudowa infrastruktury mobilnej dla kibiców, zarówno na stadionach jak i wokół nich. Tutaj odpowiedzialni są wszyscy operatorzy komórkowi. Na każdej z piłkarskich aren był jeden tzw. wiodący operator telekomunikacyjny, odpowiadający za przygotowanie tzw. centrum kolokacyjnego, instalacji antenowych, czy zasilania, a następnie udostępnienie tego pozostałym operatorom, aby podłączyli się swoimi urządzeniami.

Podział, który ułatwiał działania, był taki, że Orange odpowiadał za infrastrukturę we Wrocławiu, T-Mobile za Gdańsk, Plus za Warszawę, a Play za Poznań. Jak udało się nam sprawdzić wszystkie najważniejsze prace operatorzy już zakończyli. Jedynie na stadionie w Warszawie Plus zawiesił o kilka anten mniej niż było to w planach, co niestety może wpłynąć na mniejszą pojemność i tym samym utrudnić korzystanie z komórek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)