Trwa ładowanie...

Orange zaskoczy nową strategią

Ogłoszone w lutym wyniki finansowe Telekomunikacji Polskiej (Orange Polska) zawiodły inwestorów. Operator zapowiedział stworzenie nowej strategii na kolejne lata, która ma odbudować jego pozycję na rynku. Oprócz działań w sektorze finansowym i energetycznym, jeszcze w tym miesiącu zaprezentuje atrakcyjniejsze plany taryfowe dla Neostrady i pre-paidu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Orange zaskoczy nową strategiąŹródło: AFP, fot: SEBASTIAN DERUNGS
d3pqmf3
d3pqmf3

Na celowniku Orange Polska są teraz branża energetyczna i finansowa. Przedstawiciele firmy już od dawna nie kryli się z zainteresowaniem tymi sektorami, jednak wciąż nie ujawniano szczegółów. Dziś już wiemy o podpisanej 18 lutego umowie o współpracy pomiędzy Orange Polska i spółką PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Już niedługo oba podmioty będą wzajemnie oferować produkty i usługi w swoich sieciach sprzedaży. Niewykluczone jest również stworzenie wspólnej unikalnej oferty dla klientów korzystających jednocześnie z usług obu firm. Umowa zapoczątkowała proces negocjacji partnerów, a szczegóły oferty poznamy po zakończeniu działań pilotażowych zaplanowanych na drugi i trzeci kwartał 2013 roku.

- Usługi świadczone przez firmy telekomunikacyjne czeka coraz większa integracja z innymi branżami, dlatego jednym z naszych strategicznych celów jest wykorzystanie atutów Orange, by wyjść poza rynek telekomunikacyjny. Najlepszym dowodem na to, jak poważnie traktujemy ten kierunek rozwoju jest podpisana niedawno umowa z Grupą PGE. Już niedługo będziemy wzajemnie oferować produkty i usługi w swoich sieciach sprzedaży, a w niedalekiej przyszłości chcemy stworzyć wspólną, unikalną ofertę dla klientów obu firm. To dopiero początek realizacji naszej nowej strategii - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Sposobem na poprawę wyników finansowych ma być także zwiększenie liczby klientów korzystających ze stacjonarnego internetu. Jeszcze w marcu mamy poznać nową ofertę Neostrady. Szczególnie premiowani będę klienci, którzy potrzebują przyłączy o większych prędkościach - 40 Mb/s i 80 Mb/s. To dla nich dostępny będzie również nowy Livebox, który jako jedno z pierwszych urządzeń na rynku obsługuje dostęp do sieci w trzech spotykanych w Polsce technologiach, w tym FTTH, opartej na sieci światłowodowej.

Kolejnym polem bitwy ma stać się rynek komórkowy, zwłaszcza w ofercie przedpłatowej. Jednak przedstawiciele spółki na razie nie chcą ujawniać szczegółów.

d3pqmf3

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Powiem jedynie, że ten miesiąc zapowiada się bardzo interesująco dla klientów zainteresowanych ofertą na kartę - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Nowa oferta pre-paid to jednak nie jedyna zmiana sektorze komórkowym. Właśnie ruszyła nowa oferta "Szczęśliwi czasu nie liczą", która jest kolejną ofertą "no limit" Orange Polska. W Smart Planie Multi za 129,9 zł klienci otrzymają nielimitowane połączenia i pakiet transmisji danych.

Podczas ostatniej konferencji prasowej Maciej Witucki zapowiedział, że firma chce przygotować ciekawe oferty dla klientów, którzy korzystają zarówno z internetu, telefonii stacjonarnej, komórkowej i telewizji. Łączenie usług w ofercie Open już od końca ubiegłego roku pozwala na obniżenie rachunków.

Z danych spółki wynika, że bazy klientów poszczególnych usług przenikają się zaledwie w 1 proc. To oznacza, że firma ma dużo klientów, którym może zaoferować usługi konwergentne. Plan na przyszłość - zdobyć 50 proc. tego typu klientów. Przedstawiciele Orange Polska liczą, że pozwoli to firmie na utrzymanie pozycji lidera na rynku mobilnym pod względem wartości, z udziałem ponad 30 proc.

d3pqmf3

Orange Polska nadal zamierza rozwijać również wspólną ofertę telewizyjną z platformą NC+. Spółka będzie teraz jedynym sprzedażowym partnerem platformy, która wcześniej współpracowała również z operatorem Play. Umowa nie została jednak przedłużona.

Jeśli chodzi o sektor finansowy, w którego wejście zapowiada Orange, to sprawa nadal owiana jest tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się jednak, że operator wejdzie we współpracę z jednym z większych banków i podobnie jak to jest z PGE, będzie oferował produkty finansowe partnera w swoich placówkach.

Jednym z ważniejszych kroków do poprawy wyników finansowych spółki jest jej restrukturyzacja i zmniejszenie kosztów. Z informacji wynika, że Orange Polska w celu obniżenia kosztów obsługi długu zamierza zamknąć linie kredytowe na ok. 2,5 mld zł, z czego niemal 0,9 mld w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Pieniądze na refinansowanie długu pozyska za pomocą kredytu zaciągniętego od koncernu France Telecom, właściciela Orange Polska. Restrukturyzacja będzie dotyczyć natomiast zwolnień grupowych, w ramach których z firmy odejdzie ok. 1,7 tys. pracowników.

Przyspieszenie programu optymalizacji koszów wiąże się też ze zmniejszeniem zatrudnienia. - Kontynuujemy program odejść dobrowolnych w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. W tym roku skorzysta z nich 1700 pracowników. Niestety, dalsze redukcje zatrudnienia przewidujemy także na następne lata, będziemy o tym rozmawiać z organizacjami związkowymi - zapowiada Maciej Witucki.

Kamil Jakubczak

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3