Trwa ładowanie...
d2s5mbv
d2s5mbv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Orban: potrzebny jest zupełnie nowy sposób myślenia o gospodarce (krótka4)

Potrzebny jest zupełnie nowy, innowacyjny sposób myślenia o gospodarce; tylko w ten sposób można wyjść z pułapki średniego rozwoju i zmniejszyć dystans do krajów Europy zachodniej - przekonywał we wtorek w Warszawie premier Węgier Viktor Orban.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2s5mbv

Orban - wraz z premierami: Polski Beatą Szydło, Czech Bohuslavem Sobotką i Słowacji Robertem Fico - wziął we wtorek udział w obradach Kongresu Innowatorów w Warszawie.

Premier Węgier przyznał, że jego kraj znalazł się w tzw. pułapce średniego rozwoju. "Czyli wyszliśmy z kryzysu finansowego, uporządkowaliśmy nasz budżet, właściwie mamy już na wyciągnięcie ręki pełne zatrudnienie, ale zatrzymała nam się dynamika wzrostu. Mamy cały czas 3 proc. wzrostu - to jest pułapka" - ocenił.

Jak dodał, celem jest przejście na 5 proc. wzrostu PKB, a można to osiągnąć - według niego - wyłącznie dzięki zmianie sposobu myślenia o gospodarce na innowacyjny. Przekonywał też, że potrzeba więcej odwagi, by rozwijać gospodarkę. "Jeżeli teraz ktoś przyjdzie do mnie, jako premiera, to muszą ci ludzie otrzymać wsparcie ode mnie. Zamiast powiedzieć: +bądźcie ostrożni+, trzeba im powiedzieć: +bądźcie silni, odważni+" - mówił Orban.

d2s5mbv

"Trzeba dla nich otworzyć nowe szanse. Jeżeli my nie staniemy się bardziej innowacyjni niż kraje zachodnie, to ten dystans, który nas dzieli, nie zniknie, wciąż będziemy tylko średnio rozwinięci" - wskazywał szef węgierskiego rządu.

Orban mówił też, że zazdrości Polsce, ponieważ jest to kraj 40-milionowy. "A Węgry to jest kraj 10-milionowy, mamy mały wewnętrzny rynek. Gdybyśmy my mieli taki rynek wewnętrzny jak Polska, to przez ostatnie 7 lat byśmy pokonali znacznie dłuższą drogę, czyli potencjał Polski jest znacznie większy, niż nasz. Ale nie narzekamy, ponieważ przez te 7 lat myśmy też się posunęli mocno do przodu" - stwierdził.

Mówiąc o Grupie Wyszehradzkiej, Orban podkreślał, że to "polityczny start-up". "Czegoś takiego wcześniej nie było, myśmy go odkryli, a poza nami mało kto wierzył, że okaże się on sukcesem" - dodał premier Węgier.

Przekonywał, że w obecnych czasach potrzebne jest też całkowicie inne myślenie o polityce - o kontaktach z ludźmi, o systemie podejmowania decyzji.

Według premiera Węgier, V4 jest też szansą dla innych krajów. "Wierzę, że V4 jest w stanie zmienić twarz polityki, odnowić Unię Europejską, ale do tego najpierw sami musimy się zmienić" - zaznaczył polityk. Mówił też o potrzebie znalezienia nowego systemu kontaktów poprawy na linii państwo - gospodarka - innowacje.

d2s5mbv

Podziel się opinią

Share
d2s5mbv
d2s5mbv