Trwa ładowanie...
d4fo5w7
d4fo5w7

Orban: potrzebny jest zupełnie nowy sposób myślenia o gospodarce (krótka4)

Potrzebny jest zupełnie nowy, innowacyjny sposób myślenia o gospodarce; tylko w ten sposób można wyjść z pułapki średniego rozwoju i zmniejszyć dystans do krajów Europy zachodniej - przekonywał we wtorek w Warszawie premier Węgier Viktor Orban.
Share
d4fo5w7

Orban - wraz z premierami: Polski Beatą Szydło, Czech Bohuslavem Sobotką i Słowacji Robertem Fico - wziął we wtorek udział w obradach Kongresu Innowatorów w Warszawie.

Premier Węgier przyznał, że jego kraj znalazł się w tzw. pułapce średniego rozwoju. "Czyli wyszliśmy z kryzysu finansowego, uporządkowaliśmy nasz budżet, właściwie mamy już na wyciągnięcie ręki pełne zatrudnienie, ale zatrzymała nam się dynamika wzrostu. Mamy cały czas 3 proc. wzrostu - to jest pułapka" - ocenił.

Jak dodał, celem jest przejście na 5 proc. wzrostu PKB, a można to osiągnąć - według niego - wyłącznie dzięki zmianie sposobu myślenia o gospodarce na innowacyjny. Przekonywał też, że potrzeba więcej odwagi, by rozwijać gospodarkę. "Jeżeli teraz ktoś przyjdzie do mnie, jako premiera, to muszą ci ludzie otrzymać wsparcie ode mnie. Zamiast powiedzieć: +bądźcie ostrożni+, trzeba im powiedzieć: +bądźcie silni, odważni+" - mówił Orban.

d4fo5w7

"Trzeba dla nich otworzyć nowe szanse. Jeżeli my nie staniemy się bardziej innowacyjni niż kraje zachodnie, to ten dystans, który nas dzieli, nie zniknie, wciąż będziemy tylko średnio rozwinięci" - wskazywał szef węgierskiego rządu.

Orban mówił też, że zazdrości Polsce, ponieważ jest to kraj 40-milionowy. "A Węgry to jest kraj 10-milionowy, mamy mały wewnętrzny rynek. Gdybyśmy my mieli taki rynek wewnętrzny jak Polska, to przez ostatnie 7 lat byśmy pokonali znacznie dłuższą drogę, czyli potencjał Polski jest znacznie większy, niż nasz. Ale nie narzekamy, ponieważ przez te 7 lat myśmy też się posunęli mocno do przodu" - stwierdził.

Mówiąc o Grupie Wyszehradzkiej, Orban podkreślał, że to "polityczny start-up". "Czegoś takiego wcześniej nie było, myśmy go odkryli, a poza nami mało kto wierzył, że okaże się on sukcesem" - dodał premier Węgier.

Przekonywał, że w obecnych czasach potrzebne jest też całkowicie inne myślenie o polityce - o kontaktach z ludźmi, o systemie podejmowania decyzji.

Według premiera Węgier, V4 jest też szansą dla innych krajów. "Wierzę, że V4 jest w stanie zmienić twarz polityki, odnowić Unię Europejską, ale do tego najpierw sami musimy się zmienić" - zaznaczył polityk. Mówił też o potrzebie znalezienia nowego systemu kontaktów poprawy na linii państwo - gospodarka - innowacje.

d4fo5w7

Podziel się opinią

Share
d4fo5w7
d4fo5w7