Trwa ładowanie...

Order dla szefa Biedronki. Fala krytyki w sieci, Radek Sikorski przeprasza

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej powędruje w środę na ręce Pedro Pereira da Silvy, dyrektora operacyjnego grupy Jeronimo Martins w Polsce, który odpowiada za strategię rozwoju sieci Biedronka.

Share
Order dla szefa Biedronki. Fala krytyki w sieci, Radek Sikorski przeprasza
Fot: Jeronimo Martins
d2e6b69

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej miał powędrować do Pedro Pereira da Silvy, dyrektora operacyjnego grupy Jeronimo Martins w Polsce, który odpowiada za strategię rozwoju sieci Biedronka. Termin wręczenia odznaczenia został przesunięty, a pomysłodawca udekorowania szefa dyskontów przyznaje się do błędu.

”Przepraszam za wniosek o uhonorowanie największego prywatnego pracodawcy w Polsce. Mea culpa" - napisał na Twitterze. Tym samym wyjaśniło się, kto stał za pomysłem przyznania Krzyża Kawalerskiego Portugalczykowi.

d2e6b69

Przepraszam za wniosek o uhonorowanie największego prywatnego pracodawcy w Polsce. Mea culpa. Fakt http://t.co/RETzU8dkGo -- Radosław Sikorski (@sikorskiradek) lipiec 30, 2015

Za co miał być przyznany order? Za wybitny wkład w zacieśnianie więzi z Portugalią. Internauci są bezlitośni i już zorganizowali w mediach społecznościowych akcje protestacyjną. Odznaczenie jest nadawane obcokrajowcom i Polakom mieszkającym poza granicami Polski za wybitny wkład we współpracę międzynarodową i zacieśnianie więzi między Polską a zagranicą. Takie wyróżnienie dostał już wcześniej między innymi Stéphane Antiga, selekcjoner siatkarskiej reprezentacji Polski. Dołączyć miał dziś do niego dyrektor Jeronimo Martins, co wywołało prawdziwą burzę w sieci.

Internauci w proteście przeciwko decyzji przyznania odznaczenia planowali przyjść pod Ministerstwo Spraw Zagranicznych i "życzliwie podziękować dyrektorowi Jeronimo Martins" za powolne wykańczanie lokalnego handlu. Żartobliwie proponują hasła "Dziękujemy za dyskonty zamiast kin" i "Nie śpię bo czekam na tydzień grecki".

- Międzynarodowe sieci handlowe wykańczają lokalny handel i swoich dostawców. Sprzedają nam jedzenie o słabej jakości. To, że Biedronka jako jedna z niewielu płaci podatki w Polsce nie jest powodem do wręczania jej medalu - argumentują organizatorzy akcji.

d2e6b69

W komentarzach dominują również krytyczne głosy. - Biedronka zamknęła w Polsce tysiące rodzinnych biznesów, sklepów większych i mniejszych, tysiące ludzi straciło pracę, a często dorobek życia. I właśnie za to gościu dostanie odznaczenie - pisze jk44 na forum pod wiadomością o planach MSZ. W pozostałych komentarzach dominują właśnie takie komentarze. - Order za zniszczenie polskiego przemysłu i handlu. Co za paranoja z tymi odznaczeniami - dodaje vanes.

- Order Odrodzenia Polski? dla szefa sieci Kaufland proponuję, medal za Ofiarność i Odwagę dla Dyrektora Tesco oraz wielu innych rzutkich biznesmenów do odznaczenia, za wierność swoim krajom i łupienie głupawych Polaków - dodaje OB.

W podobnym tonie wypowiadają się również niektórzy publicyści. Marcin Wikło z tygodnika "WSieci" proponował wczoraj, by niebawem nagrodzić również właściciela Lidla. - Idąc tym tropem to Lidl za swoją organizację walki o karpia powinien dostać virtuti militari - powiedział wczoraj w Telewizji Republika. Komentujący dodawali, że właśnie w ten sposób Platforma Obywatelska traci głosy małego biznesu.

W mniejszości, ale również są - głosy broniące MSZ i Pedro Pereira da Silvy. Część internautów sugeruje, że to głównie pracownicy sieci. Biedronka to drugi po Poczcie Polskiej największy pracodawca w Polsce.

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69