Trwa ładowanie...
d6ggcfb
gospodarka
23-04-2017 21:25

Organizacje właścicieli mieszkań chcą połączyć siły

Organizacje właścicieli mieszkań, zrzeszające zwolenników zmiany obecnego prawa spółdzielczego chcą się skonsolidować, by mieć większy wpływ na planowane zmiany w przepisach.

d6ggcfb
d6ggcfb

Poinformował o tym po niedzielnej II Ogólnopolskiej Konferencji Na Rzecz Zmiany Świadomości Spółdzielców jeden z jej organizatorów, prezes Sosnowieckiego Stowarzyszenia Świadomy Lokator Robert Sobieraj.

"Musimy skonsolidować siły w związku z planowanymi zmianami, na które - pozostając w rozproszeniu - nie możemy skutecznie reagować. Spodziewam się, że do zjednoczenia dojdzie w perspektywie 2-3 miesięcy" - powiedział PAP.

Jak zaznaczył, obecnie trudno precyzyjnie określić liczbę organizacji działających na rzecz zmiany prawa spółdzielczego, ale liczba tych aktywnie działających jest szacowana na 20-30.

Organizacje skupiające właścicieli i lokatorów mieszkań w zasobach spółdzielni mieszkaniowych postulują nowelizację prawa spółdzielczego w kierunku ułatwiającym tworzenie wspólnot mieszkaniowych. Ich zdaniem jest to najbardziej efektywna forma zarządzania nieruchomościami. Chcą też większej transparentności działań zarządów spółdzielni oraz zaostrzenia kar za utrudnianie członkom dostępu do informacji.

d6ggcfb

Inicjatorzy zmian podkreślają, że ich intencją nie jest likwidacja spółdzielni mieszkaniowych, lecz wyposażenie ich członków w narzędzia do podejmowania świadomych decyzji dotyczących własnego statusu. Chodzi nie tylko o faktyczną możliwość powoływania wspólnot, ale również np. wpływ na wybór i kontrolę pracy zarządców nieruchomości.

Według organizatorów konferencji, w zasobach spółdzielni mieszkaniowych mieszka ok. 14 mln Polaków; w blokach mieszka ponad połowa mieszkańców dużych miast.

d6ggcfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ggcfb