Trwa ładowanie...
d1rh6u2
23-03-2017 16:55

Orlen Capital z wyróżnieniem GPW za debiut euroobligacji PKN Orlen

Orlen Capital AB, spółka zależna PKN Orlen, została wyróżniona przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w kategorii największa wartość debiutu na rynku Catalyst w 2016 r. w związku z wprowadzeniem do obrotu 7-letnich euroobligacji o wartości 750 mln euro.

d1rh6u2
d1rh6u2

PKN Orlen informując w czwartek o wyróżnieniu, przypomniał, że nagrody dla liderów polskiego rynku kapitałowego przyznawane są co roku w ramach "Podsumowania Roku Giełdowego" emitentom i członkom giełdy, osiągającym najlepsze wyniki oraz szczególnie przyczyniającym się do aktywizacji i rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

Korporacyjne 7-letnie euroobligacje wyemitowane przez Orlen Capital AB zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 20 lipca 2016 r. - to pierwsze euroobligacje PKN Orlen, które pojawiły się na tym parkiecie. "Jednocześnie jest to największa emisja euroobligacji o ratingu inwestycyjnym wyemitowana przez przedsiębiorstwo polskie" - zaznaczył płocki koncern. Spółka przypomniała, że na rynku euroobligacji zadebiutowała w 2014 r. emitując wówczas 500 mln euro, także na 7 lat.

"Z sukcesem wdrożyliśmy strategię dywersyfikacji źródeł finansowania i wydłużania ich terminu zapadalności, odkrywając dla emitentów w Polsce unikalne zasoby płynności, np. emitując obligacje detaliczne skierowane do inwestorów indywidualnych w Polsce. Jednocześnie dbamy o rozwój rynku kapitałowego, deponując swoje obligacje na Giełdzie Papierów Wartościowych" - podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie PKN Orlen dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami tej spółki Jacek Matyjasik.

PKN Orlen zwrócił uwagę, iż "jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych uczestników platformy Catalyst". "Na regulowany rynek warszawskiej giełdy koncern wprowadził sześć serii obligacji detalicznych, wyemitowanych w ramach programu publicznego. W 2012 r. na Catalyst zadebiutowały z kolei 7-letnie obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł. Wszystkie emisje koncernu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów i umożliwiły wzmocnienie pozycji spółki na rynku kapitałowym" - podkreślił PKN Orlen.

d1rh6u2

Emisję 7-letnich euroobligacji o wartości 750 mln euro z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku, których gwarantem jest PKN Orlen, przeprowadziła w czerwcu 2016 r. szwedzka spółka zależna płockiego koncernu Orlen Capital - wcześniej notowane były one tylko na giełdzie w Dublinie (Irlandia). Data wykupu tych papierów dłużnych to 7 czerwca 2023 r. Była to druga taka emisja. W czerwcu 2014 r. Orlen Capital wyemitował 7-letnie euroobligacje na kwotę 500 mln euro z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku. Ich gwarantem był także PKN Orlen. Termin wykupu wyemitowanych wówczas przez płocki koncern euroobligacji to 30 czerwca 2021 r.

Emitowane w 2016 r. euroobligacje PKN Orlen otrzymały wówczas ostateczne ratingi: od Moody's na poziomie Baa3, a od Fitch na poziomie BBB-, czyli identyczne, jak podczas pierwszej emisji dwa lata wcześniej.

W 2014 r. PKN Orlen sfinalizował wdrożony rok wcześniej program emisji 4 i 6-letnich obligacji detalicznych, w ramach którego zaoferował inwestorom 10 mln sztuk papierów dłużnych w cenie nominalnej 100 zł każda, czyli o łącznej wartości 1 mld zł. Z kolei na początku 2012 r. spółka, w ramach różnicowania źródeł finansowania, wyemitowała 7-letnie obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł.

Przy okazji emisji euroobligacji, a wcześniej obligacji, PKN Orlen argumentował, iż "koncern, pozyskując finansowanie poza sektorem bankowym, wpisuje się w światowy trend dywersyfikacji sposobów finansowania działalności i rozwoju".

Jak podał w czwartek płocki koncern, oprócz tej spółki, wśród laureatów tegorocznego podsumowania, dotyczącego liderów polskiego rynku kapitałowego, znaleźli się także przedstawiciele banków: PKO BP, mbank, Alior czy Citibank Handlowy oraz Celon Pharma wśród przedsiębiorstw.

d1rh6u2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rh6u2