Orlen Lietuva i Klaipedos Nafta podpisały nowy kontrakt

Orlen Lietuva, spółka z grupy PKN Orlen, podpisała w czwartek Wilnie (Litwa) nową umowę z litewskim portem Klaipedos Nafta na przeładunek produktów naftowych. Jak poinformował płocki koncern, kontrakt będzie obowiązywał do końca 2024 r.

Orlen Lietuva i Klaipedos Nafta podpisały nowy kontrakt
PKN Orlen

17.11.2011 | aktual.: 17.11.2011 20:25

- Nowa umowa rozwiązuje jeden z istotnych problemów logistycznych, z jakimi mieliśmy od pewnego czasu do czynienia na rynku litewskim - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes tej spółki Jacek Krawiec. Wyraził nadzieję, że "to długo oczekiwane porozumienie zapewni dobrą współpracę pomiędzy Orlen Lietuva i Klaipedos Nafta".

Rokas Masilius, dyrektor generalny Klaipedos Nafta podkreślił, że podpisana umowa zawiera korzystne warunki przeładunku dla obu podmiotów. - Przeprowadziliśmy konstruktywne rozmowy z Orlen Lietuva, rozpoznaliśmy wzajemne potrzeby i oczekiwania, co doprowadziło do zawarcia porozumienia korzystnego dla obu stron - powiedział Masilius. Dodał, że umowa "jest zapewnieniem pozyskania wiarygodnego partnera biznesowego dla Klaipedos Nafta na następne 13 lat".

Orlen Lietuva jest największym partnerem biznesowym Klaipedos Nafta. Produkty litewskiej spółki są transportowane przez Klaipedos Nafta od 2000 r. Tylko w ciągu 10 miesięcy 2011 r. Orlen Lietuva przeładował przez ten port 3,2 mln ton swoich produktów. Natomiast w 2010 r. dokonał przeładunku 3,2 mln ton lekkich produktów naftowych i 1,5 mln ton ciężkich produktów naftowych.

PKN Orlen przypomniał w komunikacie, że Orlen Lietuva jest właścicielem i operatorem rafinerii na Litwie, sieci rurociągów ropy i produktów naftowych, terminalu morskiego w Butyndze i sieci stacji benzynowych. 100 proc. udziałów w spółce należy do PKN Orlen.

Jak zaznaczył PKN Orlen, Orlen Lietuva jest największym litewskim płatnikiem podatków, największą tamtejszą firmą pod względem przychodów oraz jednym z największych eksporterów w tym kraju. Spółka jest głównym dostawcą produktów naftowych na rynek litewski, łotewski i estoński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)