Trwa ładowanie...

Orlen największą polską firmą

"Rzeczpospolita" ogłosiła tradycyjny doroczny ranking największych firm w Polsce czyli "Listę 500". Pod uwagę brano wyniki w roku 2009. Ubiegłoroczne przychody największych przedsiębiorstw, które znalazły się na niej, utrzymały się powyżej poziomu 1 bln zł.

Orlen największą polską firmąŹródło: Orlen
d2ulvbx
d2ulvbx

Największym polskim przedsiębiorstwem wg najnowszej "Listy 500" jest Polski Koncern Naftowy Orlen SA. Na drugie miejsce z czwartego w 2008 roku awansowała PGE Polska Grupa Energetyczna SA, a na trzecie (z ósmego) Fiat Auto Poland SA.

Wyróżniono też tytułem Orła "Rzeczpospolitej" najefektywniejsze firmy. To wyróżnienie otrzymały: Cyfrowy Polsat, Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia i Lubelski Węgiel Bogdanka, pierwsza polska kopalnia węgla na GPW.

Za najlepszego debiutanta na Liście została uznana spółka QXL Poland, właściciel m.in. serwisu aukcyjnego Allegro.pl.

W bardzo ciężkim roku przychody firm spadły tylko o 3 proc. Po raz pierwszy w historii ukazywania się Listy ponad połowa firm to reprezentanci kapitału zagranicznego. Jest ich już 269, o 22 przedsiębiorstwa więcej niż rok temu. Ich liczba rośnie drugi rok z rzędu. Liczba spółek państwowych spadła o dwie, do 67, a prywatnych polskich o 19, do 159.

Wartość spółek ujętych w zestawieniu wyniosła 977 mld zł - o blisko połowę więcej niż rok wcześniej.

d2ulvbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ulvbx