Trwa ładowanie...
d4bd55d

Orlen odkupi dwa obszary koncesyjne od ExxonMobil

07.12. Warszawa (PAP) - PKN Orlen odkupi od ExxonMobil dwa obszary koncesyjne: Wodynie-Łuków i Wołomin, o łącznej powierzchni 2.150 km kw.- poinformował PKN Orlen w komunikacie....

Share
d4bd55d

07.12. Warszawa (PAP) - PKN Orlen odkupi od ExxonMobil dwa obszary koncesyjne: Wodynie-Łuków i Wołomin, o łącznej powierzchni 2.150 km kw.- poinformował PKN Orlen w komunikacie. Spółki złożyły w Ministerstwie Środowiska wniosek o ich cesję na rzecz polskiego koncernu.

Przeniesienie praw na rzecz spółki Orlen Upstream, nastąpi w przypadku pozytywnej decyzji ministra środowiska.

"W najbliższych tygodniach spodziewamy się decyzji Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w tej sprawie" - poinformował, cytowany w komunikacie, Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.

d4bd55d

"Zdecydowaliśmy się na koncesje Wodynie-Łuków i Wołomin z uwagi na pozytywną ocenę zrealizowanego w miejscowości Goździk pionowego odwiertu badawczego oraz ze względu na dużą perspektywiczność całego regionu. Analizy archiwalnego materiału geologicznego, jak i nowo pobranych próbek skłaniają nas do poszerzenia zasięgu naszych poszukiwań w obrębie basenu podlaskiego, a co za tym idzie rozszerzenia potencjalnego obszaru przyszłego wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych" - dodał.

Nowa koncesja Wodynie-Łuków, zlokalizowana jest na granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego natomiast koncesja Wołomin, na terenie województwa mazowieckiego.

Wraz z nowymi obszarami PKN Orlen będzie właścicielem 10 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego w Polsce, o łącznej powierzchni prawie 9 tys. km kw.

W ostatnich dniach października 2012 r. firma zakończyła wiercenie pierwszego na Lubelszczyźnie otworu horyzontalnego, który zostanie następnie poddany zabiegowi szczelinowania. Jeszcze w tym roku spółka planuje rozpocząć do trzech kolejnych odwiertów poszukiwawczych.

d4bd55d

Zgodnie z ogłoszoną 30 listopada 2012 r. strategią na lata 2013-2017, w najbliższych pięciu latach Orlen może wyasygnować na projekty upstreamowe do 5,1 mld zł - głównie na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. W ramach podstawowej puli inwestycyjnej, w wysokości 2,4 mld zł, zostanie dokonanych co najmniej 50 odwiertów, a pierwsze zyski z projektów upstreamowych mają zostać wypracowane w 2017 r. (PAP)

jow/ ana/

d4bd55d

Podziel się opinią

Share
d4bd55d
d4bd55d