Trwa ładowanie...

Orlen reglamentuje paliwo. Nie każdy zatankuje pod korek

Od czwartku kierowcy masowo zjeżdżają na stacje paliw, by zatankować samochód. To efekt akcji dezinformacyjnej, że przez wojnę na Ukrainie w Polsce może zabraknąć paliwa i że ceny pójdą mocno w górę. W rezultacie, przez zwiększony popyt, na niektórych stacjach rzeczywiście brakuje paliwa. By tego uniknąć, Orlen zdecydował się na ścisłą reglamentację.

Orlen reglamentuje paliwo. Takie są teraz limity Orlen reglamentuje paliwo. Takie są teraz limity Źródło: Flickr, WP
d3ncfay
d3ncfay

Rzeczniczka prasowa Orlenu Joanna Zakrzewska zamieściła w piątek na Twitterze oświadczenie dotyczące sprzedaży paliw na stacjach płockiego koncernu. Jak czytamy, w efekcie wzmożonego, skumulowanego ruchu na stacjach koncern wprowadził "rozwiązania usprawniające i zapewniające obsługę wszystkim klientom".

"Kierowcy samochodów osobowych mogą obecnie zatankować jeden bak (50 litrów), natomiast kierowcy samochodów ciężarowych 500 litrów" - czytamy w oświadczeniu. W przypadku niektórych samochodów osobowych 50 litrów to nawet mniej, niż wynosi pojemność baku. Na przykład w popularnym w Polsce Volkswagenie Passacie pojemność ta wynosi aż 66 litrów.

Orlen podkreślił, że pojazdy służb mogą tankować na stacjach dowolną ilość paliwa.

Rosja gotowa na sankcje. "Rezerwy sięgają 700 mld dol."

"Niezwłocznie po rozładowaniu ruchu sprzedaż wróci do normalnego trybu. Jednocześnie podkreślamy, że paliwa nie zabraknie. Dostawy na nasze stacje są realizowane i dysponujemy zapasami zapewniającymi ich ciągłość" - zapewniła spółka.

d3ncfay

Koncern ocenia, że obecnie sprzedaż paliw na stacjach Orlenu jest ok. dwukrotnie większa od standardowego poziomu. W czwartek natomiast wzrosty były większe i sięgały 300-400 procent.

Na zdjęciach ze stacji Orlenu w Obornikach Śląskich i w Łochowie, które wykonały nasze dziennikarki, widzimy, że koncern rozwiesił na dystrybutorach kartki z rozpisanymi limitami tankowania. Na obu tych stacjach brakuje też oleju napędowego.

Źródło: WP
stacja Orlen w Obornikach Śląskich koło Wrocławia

Gigantyczne kolejki na stacjach

Przypomnijmy, w czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę, a niedługo później w polskich mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się pogłoski o zbliżających się wielkich podwyżkach cen i brakach paliw. Kierowcy natychmiast ruszyli, żeby uzupełnić baki, a na stacjach utworzyły się ogromne kolejki.

d3ncfay

Przez wzmożony popyt ceny poszły w górę, w niektórych miejscach zabrakło paliwa. Jak się okazuje, za wywołanie tej paniki odpowiadają grupy zajmujące się szerzeniem prorosyjskiej propagandy.

W przestrzeni polskiego internetu i mediów społecznościowych zidentyfikowano oficjalną działalność 3 grup roboczych komunikujących na rzecz Rosji - podał w piątek Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Jak czytamy w komunikacie instytutu, grupy te prowadzą dezinformację głównie na Facebooku i Twitterze. Rozpowszechniane przez nie fake newsy zostały wyświetlone dwa miliony razy (IBIiMS określa to jako "dwa miliony kontaktów z informacjami").

d3ncfay

Instytut tłumaczy, że grupy te udzielają się w wątkach dyskusyjnych dotyczących sytuacji na Ukrainie, ale także organizacji międzynarodowych (UE, NATO) i sytuacji gospodarczej Polski. "Prowadzą one konta o jawnie prorosyjskiej orientacji i popierają rosyjską agresję na państwo ukraińskie. Ich przekazy dążą także do dyskredytacji władz Polski i ww. organizacji oraz poprawiania wizerunku Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie IBIiMS.

Jak dodaje instytut, w ostatnim czasie grupy te szczególnie nasiliły swoje działanie w zakresie dezinformacji na temat cen i dostępności paliw w Polsce oraz osłabiania marek polskich przedsiębiorstw. "Pomimo wielokrotnej blokady przez serwisy społecznościowe kont tychże grup, wciąż tworzą one nową infrastrukturę do prowadzenia działań" - czytamy.

Paliwa nie zabraknie

Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej i paliw; magazyny są pełne - zapewniły w piątek we wspólnym komunikacie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, by kupować paliwa na zapas - dodały.

d3ncfay

W czwartek trzy największe spółki w Polsce z sektora ropy naftowej - czyli PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN, również zapewniały, że nasz kraj jest zabezpieczony na wypadek braku dostaw surowca ze wschodu. "Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego" – podały spółki we wspólnym komunikacie.

Jak komentuje w piątek serwis E-Petrol, braki na niektórych stacjach zostaną szybko uzupełnione. Koszty tankowania jednak wzrosną i według prognoz serwisu w pierwszym tygodniu marca na stacjach będziemy notować ceny z przedziału: 5,65-5,80 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 5,75-5,93 zł/l dla diesla i 2,73-2,85 zł/l dla LPG.

"Realizują się czarne scenariusze i cena ropy Brent, pierwszy raz od 2014 r., przekroczyła w tym tygodniu poziom 100 dolarów za baryłkę. Mocnym impulsem do wzrostów na rynku naftowym była rozpoczęta w czwartkowy poranek rosyjska inwazja na Ukrainę. Ropa Brent ustanowiła wczoraj nowe tegoroczne maksimum cenowe na poziomie 105,79 USD, a w piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 100 dolarów za baryłkę" - czytamy w komentarzu E-Petrol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ncfay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3ncfay

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj