Trwa ładowanie...

Orlen zdeterminowany do przywrócenia rentowności Możejkom

Priorytetem zarządu Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w tym roku jest rozwiązanie problemu rentowności należącej do PKN litewskiej rafinerii w Możejkach - poinformował prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.
Share
Orlen zdeterminowany do przywrócenia rentowności Możejkom
Źródło: Orlen
d4m0xcc

25.02. Warszawa (PAP) - Priorytetem zarządu Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w tym roku jest rozwiązanie problemu rentowności należącej do PKN litewskiej rafinerii w Możejkach - poinformował prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

- Rozwiązanie problemu rentowności Możejek jest priorytetem do rozwiązania dla zarządu na ten rok. Od dwóch lat wysyłamy do Litwinów kolejne listy i odbywamy kolejne spotkania niezmiennie z tymi samymi postulatami. W grudniu powstał zespół roboczy, zostały sformułowane trzy propozycje z naszej strony, na które do dzisiaj nie ma odzewu - powiedział Krawiec.

- Uważam, że dialog z Litwinami musi wejść w fazę decydującą w najbliższych miesiącach. Koncernu nie stać na kontynuowanie takiej sytuacji w Możejkach jak ma to miejsce w chwili obecnej - dodał.

d4m0xcc

PKN Orlen stara się o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim terminalem naftowym, co poprawiłoby rentowność rafinerii w Możejkach. Bez takiej kontroli płocki koncern nie może zaplanować w dłuższym terminie inwestycji jak budowa rurociągu do Kłajpedy, gdyż nie wie jakich cen za swoje usługi zażyczyliby sobie Litwini.

Orlen poinformował niedawno, że rozważa pozyskanie partnera strategicznego dla Możejek, właśnie aby poprawić tam rentowność. Płocki koncern nie mówił o sprzedaży litewskiej rafinerii, ale litewski rząd od razu oświadczył, że utrata kontroli PKN nad Możejkami byłaby błędem.

W czwartek Krawiec przyznał, że współpraca z partnerem strategicznym przy Możejkach mogłaby polegać na sprzedaży akcji, czy przetwórstwie ropy naftowej na zlecenie.

Krawiec poinformował jednocześnie, że PKN nie otrzymał żadnej propozycji wymiany akcji MOL-a na akcje Możejek.(PAP)

pif/ ana/

d4m0xcc

Podziel się opinią

Share
d4m0xcc
d4m0xcc